Filmové tipy z festivalu Jeden svet v Prievidzi

Autor: Matej Sýkora | 15.3.2015 o 7:00 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  305x

Tesne pred začiatkom festivalu sme sa obrátili na dramaturga podujatia Mateja Sýkoru, aké sú jeho filmové tipy pre divákov festivalu. „Vybrať z celkovej ponuky 32 filmov niektoré konkrétne je trochu nevďačná úloha, ale ak už mám odporučiť, dávam čitateľom aj divákom do pozornosti nasledovné tituly“:


Nadviažem na rozhovor s Erikom Balážom a začnem jeho oceňovaným dokumentom Strážca divočiny, ktorý prináša neopakovateľný pohľad na život medveďov v ich prirodzenom prostredí, v Tichej doline, jednom z posledných kúskov nespútanej prírody v Európe. Filmovanie medveďov autori z BBC či ORF po pár dňoch zrušili ako príliš náročné, našťastie náš dokumentarista vydržal a stojí to za to!

V úvodný deň festivalu sa teším na prvotinu Zuzany Piussi Výmet, na pohľad v tom čase poslucháčky VŠMU na členov jednotky rýchleho nasadenia slovenskej polície. Podotýkam, že celý pondelok bude autorským dňom našej významnej slovenskej režisérky (rozhovor), takže si môžete vybrať z jej ďalších štyroch filmov.

Podozrivá čokoláda je názov dokumentu, ktorý nadväzuje na titul Odvrátená strana čokolády, v ktorom dánsky režisér Miki Mistrati odhalil šokujúce pracovné praktiky na kakaových plantážach, pri ktorých boli na otrockú prácu zneužívané deti. Film vzbudil búrlivé reakcie. Veľkovýrobcovia čokolády pod tlakom konzumentov prisľúbili nápravu. Ktoré z mediálne prezentovaných projektov, kladúcich si za cieľ zlepšenie situácie miestnych komunít, boli naozaj prospešné a ktoré boli len klamstvá a prázdne sľuby?

Ukrajina sa v korupčnom indexe Transparency International umiestnila v roku 2013 ako jeden z najhoršie hodnotených štátov na svete vedľa takých krajín ako Stredoafrická republika a Papua-Nová Guinea. "Korupcia na Ukrajine je systematický fenomén. Ruinuje štát, ponižuje a zahanbuje každého obyvateľa a ohrozuje slobodu a ústavné práva," vyhlásil dokonca v roku 2011 prezident Viktor Janukovyč. Od toho istého roku tu platí zákon o prístupe k verejným informáciám. Päť ľudí z rôznych častí krajiny sa snažia tohto zákona dovolať u skorumpovaných úradov. Päť príbehov, päť režisérov, jedna téma, to je dokument Otvorený prístup.

V záverečný deň festivalu v sobotu nás čaká ťažká téma: Zápisky z temnoty, ktoré prinášajú autentické svedectvo z Aleppa. Najväčšie sýrske mesto denne sužujú boje medzi režimom Bašára Asada a opozičnými skupinami. Jedným z hlavných cieľov pravidelných bombových útokov sa stali civilisti. Protagonisti filmu, ktorí sa pred tromi rokmi zúčastnili nenásilných demonštrácií proti režimu, si pod ťarchou každodenného utrpenia vybrali rôzne role. Film bývalého pracovníka humanitárnej organizácie, ktorý sa do Sýrie vracia ako dokumentarista, ukazuje v tej najsurovejšej podobe opozičných bojovníkov, členov islamistických hnutí, detských vojakov, lekárov i humanitárnych pracovníkov.


"Samozrejme program je oveľa širší a pestrejší, výber je vecou záujmu a vkusu. Preto vás pozývam na celý festival, ktorý začína už tento pondelok 16. marca o 16:00 a pokračuje až do soboty. Všetci ste vítaní“, dodáva s úsmevom jeden z organizátorov festivalu.

 

Program a viac info: www.jedensvet.prievidza.net

Festival Jeden svet v Prievidzi organizuje občianske združenie Berkat a výťažok z festivalu je darovaný na účely verejnej zbierky Berkat pomáha, konkrétne na transplantácie očných rohoviek nevidiacim v Afganistane a na pomoc komunite v horskej dedinke Agouti v Maroku.

Festival Jeden svet na Slovensku organizuje občianske združenie Človek v ohrození. Človek v ohrození je nezisková organizácia, ktorá sa venuje humanitárnej a rozvojovej pomoci, podpore ľudských práv a vzdelávacím a informačným aktivitám. Generálnym partnerom festivalu Jeden svet je Slovenská sporiteľňa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 16 úmrtí, Naď kritizoval šéfa lekárskej komory

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 51 728. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 200 obetí.


Už ste čítali?