Triedenie odpadu: Slovensko - Nemecko 13:64

Autor: Matej Sýkora | 31.12.2014 o 8:30 | (upravené 31.12.2014 o 22:40) Karma článku: 3,76 | Prečítané:  2057x

Je to divoký zápas a nielen do 20 rokov, platí pre všetkých: na Slovensku zrecyklujeme a zkompostujeme 13% komunálneho odpadu, kým v Nemecku je to až 64%! "Mě by jenom zajímalo, kde NEudělali soudruzi z NDR chybu."

Dobová aktualita: Slováci vyhrali s Nemcami 5:2 a postúpili do štvrťfinále

Uvedené čísla vychádzajú z tématického článku SME Slovák ročne vytriedi iba 31 kíl odpadu, menej recyklujú len Rumuni. Jeden z podnadpisov je jasný: triediť je luxus, veľavravne pôsobí tiež vyjadrenie "Pre časť starostov je, žiaľ, stále lepšie vysypať všetko do zmesového odpadu."

V tejto súvislosti je mojím presvedčením, že dôvodom súčasného stavu je nedostatočný dopyt po triedení odpadu zo strany nás všetkých - pôvodcov odpadov. Netlačíme na zmenu, nie je to téma, ktorá rozhoduje pri voľbách. Akákoľvek práca navyše nám evidentne nestojí za ušetrenie nákladov - priamych a o dlhodobých externalitách typu čo-so-skládkami-za-80 rokov ani nehovoriac. Presadzovať túto tému cez ekologické dôvody mi príde už ako úplná utópia. Veď sa len pozrime okolo, na odpad rozhádzaný všade okolo nás.

Prečítajte si aj: Odtíňať ruky fajčiarskym prasatám

Dobrým príkladom "problematiky" je diskusia pod spomínaným článkom, ktorá sa vyvinula štýlom, že "nemáme miesto v kuchyni na štyri koše". Jednoduché riešenie, ktoré funguje aj u nás v bratislavskom byte, popísal MentosFreshmaker.

Názornou ilustráciou prečo nás Nemecko v triedení odpadu nabilo, sú tri nádoby spred bežného rodinného domu na dedine neďaleko Frankfurtu nad Mohanom:

Zľava: všetko na recykláciu, biologický odpad na kompostovanie, nevytriediteľný zvyšok (+ mimo záberu sú bedničky na sklo)

Domáca pani balí biologický odpad do novinového papiera, aby nebola nádoba znečistená

Papier, plasty, kovy, ... sa vytriedia hromadne na priemyselných linkách

Skrátka, triedenie odpadu nie je nič komplikované. A reklamná prestávka na záver: pozrite si tiež www.triedenieodpadu.sk alebo triedenie odpadu na Facebooku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Robil radikálnejšie reformy ako Mikloš: Nemali sme inú možnosť

Krajiny, ktoré s trhovými reformami otáľali, sú dnes na tom horšie ako Poľsko, tvrdí Leszek Balcerowicz, autor radikálnych reforiem zo začiatku 90. rokov.

Píše Miroslav Kocúr

Pozvať Kuffu na festival Lumen je problém

Miera nekontrolovanej nenávisti dosahuje stále nové maximá.

PÍŠE PETR ŠABATA

Prečo je také mrzuté, že sa Kiska rozhodol pre odchádzanie

Kiskovo nasadenie v straníckej politike bude skôr symbolické a nedostatočné.


Už ste čítali?