7. ročník filmového festivalu Jeden svet v Prievidzi sa blíži

Autor: Matej Sýkora | 16.2.2014 o 17:17 | Karma článku: 3,68 | Prečítané:  325x

17. - 22. marca 2014 sa na tradičnom mieste v prievidzskom Dome kultúry odohrá 7. ročník filmového festivalu Jeden svet. Minulý rok si program zložený z 25 filmov prišlo pozrieť viac ako 1500 divákov. Čo nás čaká na Jednom svete tento rok?

Filmový festival Jeden svet v Prievidzi sa blíži
Festival v pondelok otvorí svetová premiéra filmu danubeStory. Okolo jedinečného toku rieky Dunaj sa odvíja kopa príbehov. "Dúfame, že splníme sen tým, ktorí tiež snívajú o dobrodružstvách pri druhej najväčšej rieke nášho kontinentu, ale každodenné starosti im ich nedovolia prežiť.", odkazujú Jana Čavojská a Vladimír Kampf, autori filmu, ktorí budú hosťami festivalu. DanubeStory prináša 24 príbehov v dvoch častiach: od farmára k lovcovi žiab a od manažéra ku klobučníkovi. Ešte predtým symboliku ľudsko-právneho rozmeru festivalu predstaví Po zemi, po mori o úteku zo Severnej Kórei.


DanubeStory: Okolo jedinečného toku kopa príbehov. Veselých aj smutných. Tečú životom, ako Dunaj

Utorok prinesie tri filmy z československého prostredia o tom, ako nás dobieha naša minulosť. O nespravodlivosti - s kontextom rómskej problematiky - je film Život a smrť v Tandvalde. Vyvrcholením, aj keď ťaživým, bude dokument Kauza Cervanová a diskusia s režisérom Robertom Kirchhoffom. Na záver dňa sa vrátime do obdobia politických procesov v 50-tych rokoch a k "vrahovi z povolania" - sudcovi a prokurátorovi Karlovi Vašovi.


Kauza Cervanová: Detektívna výprava do temných hlbín dodnes neuzatvoreného a medializovaného prípadu únosu, znásilnenia a vraždy študentky medicíny

V stredu nás čaká téma, ktorá je možno aktuálnejšia, ako sa zdá: obchodovanie s ľuďmi. Vo filme Na bulvári zlomených snov sa okrem iného dozvieme, že obetí obchodovania s ľuďmi na celom svete je približne 21 miliónov. O téme budeme diskutovať s Andreou Bezákovou, ktorá pomáha obetiam obchodovania s ľuďmi v rámci aktivít Slovenskej katolíckej charity (SKCH). Vo filmoch Vo väzení sa burky nenosia a Solárne mamy sa pozrieme na ťažký život žien v Afganistane a Jordánsku.


Solárne mamy: Inšpirujúca ale náročná cesta jordánskych žien k využitiu svojich schopností na viac než varenie, pranie a starostlivosť o deti

Štvrtkový program nás prenesie do Afriky a k téme slovenskej rozvojovej pomoci v zahraničí. Dokument Dajte nám peniaze odkrýva pozadie celosvetových fundraisingových kampaní a nevyhýba sa ani odvráteným stránkam. Vo filme SOS Južný Sudán sa konkrétnejšie pozrieme na aktivity slovenských rozvojových pracovníkov. Hosťami podvečera budú fotografi Zuzana Halánová a Martin Laurinc, autori projektu Afriktivity.


Dajte nám peniaze: Po stopách angažovaných svetových celebrít, ktoré sa rozhodli niečo podniknúť v boji proti chudobe

V piatok sa vrátime bližšie na Slovensko, ale vlastne aj do globálneho sveta internetu. Hosťom bude učiteľ Juraj Smatana z Považskej Bystrice, ktorý je okrem iného jednou z hlavných postáv dokumentu Jara Vojteka Pánovi učiteľovi - Doddy a Juraj. Témou diskusie bude školstvo, aktivizmus a fenomén internetu. V tej súvislosti si nenechajte ujsť filmy Skutočná sociálna sieť či Príbeh hacktivistov.


Príbeh hacktivistov: Dospievanie internetovej komunity, formovanej súbojom s veľkými firmami a scientologickou cirkvou, či podieľaním sa na technickej podpore blogerov

Festivalová sobota cez tradičný filmový maratón prinesie motív cesty z tretieho sveta do prvého. Od rána nás čakajú filmy z krajín ako Peru, Palestína, Irán, Rusko či Azerbajdžan. Podvečer sa po filme Prekliatie prírodných zdrojov o svoje zážitky a postrehy z ciest podelí Vladimír Štefanovič, dlhoročný divák festivalu. Jedným zo záverečných filmov Jedného sveta v Prievidzi bude dokument Na sever od slnka, ktorý bol divákmi zvolený za najlepší film festivalu v Bratislave. Príbeh dvoch surfistov, ktorí sa rozhodli žiť v súlade s prírodou za polárnym kruhom, prekvapujúco prepojíme s rovníkovou Ugandou prostredníctvom fotiek a rozprávania druhého sobotného hosťa, dobrovoľníka Mateja Sýkoru (teda mňa :-). Na záver festivalu premietneme film Zamatoví teroristi o troch mužoch, ktorí túžili byť hrdinami.


Na sever od slnka: Fantastické zábery prírody, dobrodružného surfovania počas polárnej noci, ale aj „bežného“ pobytu na pláži spája číra radosť zo života mimo civilizácie

Popri 27 filmoch a 9 hosťoch máme pripravené sprievodné podujatia. V Dome kultúry budú nainštalované výstavy fotografií YouDoToo z Ugandy a Ľudské práva v rozvojovej spolupráci. Navyše fotovýstava Afriktivity bude netradične umiestnená na hlavnom námestí už niekoľko dní pred festivalom. V priestoroch Domu kultúry umiestníme tiež Gift box, ktorý pútavým spôsobom upozorňuje na problém obchodovania s ľuďmi. Samozrejmosťou je verejná zbierka Berkat pomáha či podpora cez 2% z dane. Možnosti pomôcť premiérovo doplní zbierka vecí od ihly až po bicykel pre občianske združenie Maják zo Zlatých Moraviec.

Viac info a program festivalu, vrátane podrobných anotácií premietaných filmov nájdete na stránke www.jedensvet.prievidza.net.


Festival Jeden svet v Prievidzi organizuje občianske združenie Berkat a výťažok z festivalu je darovaný na účely verejnej zbierky Berkat pomáha, konkrétne na transplantácie očných rohoviek nevidiacim v Afganistane a na pomoc komunite v horskej dedinke Agouti v Maroku.

Festival Jeden svet na Slovensku organizuje občianske združenie Človek v ohrození. Človek v ohrození je nezisková, mimovládna organizácia, ktorá sa venuje humanitárnej pomoci, rozvojovej pomoci, podpore ľudských práv a vzdelávacím a informačným aktivitám na Slovensku. Generálnym partnerom festivalu Jeden svet je Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?