7. ročník filmového festivalu Jeden svet v Prievidzi sa blíži

Autor: Matej Sýkora | 16.2.2014 o 17:17 | Karma článku: 3,68 | Prečítané:  411x

17. - 22. marca 2014 sa na tradičnom mieste v prievidzskom Dome kultúry odohrá 7. ročník filmového festivalu Jeden svet. Minulý rok si program zložený z 25 filmov prišlo pozrieť viac ako 1500 divákov. Čo nás čaká na Jednom svete tento rok?

Filmový festival Jeden svet v Prievidzi sa blíži
Festival v pondelok otvorí svetová premiéra filmu danubeStory. Okolo jedinečného toku rieky Dunaj sa odvíja kopa príbehov. "Dúfame, že splníme sen tým, ktorí tiež snívajú o dobrodružstvách pri druhej najväčšej rieke nášho kontinentu, ale každodenné starosti im ich nedovolia prežiť.", odkazujú Jana Čavojská a Vladimír Kampf, autori filmu, ktorí budú hosťami festivalu. DanubeStory prináša 24 príbehov v dvoch častiach: od farmára k lovcovi žiab a od manažéra ku klobučníkovi. Ešte predtým symboliku ľudsko-právneho rozmeru festivalu predstaví Po zemi, po mori o úteku zo Severnej Kórei.


DanubeStory: Okolo jedinečného toku kopa príbehov. Veselých aj smutných. Tečú životom, ako Dunaj

Utorok prinesie tri filmy z československého prostredia o tom, ako nás dobieha naša minulosť. O nespravodlivosti - s kontextom rómskej problematiky - je film Život a smrť v Tandvalde. Vyvrcholením, aj keď ťaživým, bude dokument Kauza Cervanová a diskusia s režisérom Robertom Kirchhoffom. Na záver dňa sa vrátime do obdobia politických procesov v 50-tych rokoch a k "vrahovi z povolania" - sudcovi a prokurátorovi Karlovi Vašovi.


Kauza Cervanová: Detektívna výprava do temných hlbín dodnes neuzatvoreného a medializovaného prípadu únosu, znásilnenia a vraždy študentky medicíny

V stredu nás čaká téma, ktorá je možno aktuálnejšia, ako sa zdá: obchodovanie s ľuďmi. Vo filme Na bulvári zlomených snov sa okrem iného dozvieme, že obetí obchodovania s ľuďmi na celom svete je približne 21 miliónov. O téme budeme diskutovať s Andreou Bezákovou, ktorá pomáha obetiam obchodovania s ľuďmi v rámci aktivít Slovenskej katolíckej charity (SKCH). Vo filmoch Vo väzení sa burky nenosia a Solárne mamy sa pozrieme na ťažký život žien v Afganistane a Jordánsku.


Solárne mamy: Inšpirujúca ale náročná cesta jordánskych žien k využitiu svojich schopností na viac než varenie, pranie a starostlivosť o deti

Štvrtkový program nás prenesie do Afriky a k téme slovenskej rozvojovej pomoci v zahraničí. Dokument Dajte nám peniaze odkrýva pozadie celosvetových fundraisingových kampaní a nevyhýba sa ani odvráteným stránkam. Vo filme SOS Južný Sudán sa konkrétnejšie pozrieme na aktivity slovenských rozvojových pracovníkov. Hosťami podvečera budú fotografi Zuzana Halánová a Martin Laurinc, autori projektu Afriktivity.


Dajte nám peniaze: Po stopách angažovaných svetových celebrít, ktoré sa rozhodli niečo podniknúť v boji proti chudobe

V piatok sa vrátime bližšie na Slovensko, ale vlastne aj do globálneho sveta internetu. Hosťom bude učiteľ Juraj Smatana z Považskej Bystrice, ktorý je okrem iného jednou z hlavných postáv dokumentu Jara Vojteka Pánovi učiteľovi - Doddy a Juraj. Témou diskusie bude školstvo, aktivizmus a fenomén internetu. V tej súvislosti si nenechajte ujsť filmy Skutočná sociálna sieť či Príbeh hacktivistov.


Príbeh hacktivistov: Dospievanie internetovej komunity, formovanej súbojom s veľkými firmami a scientologickou cirkvou, či podieľaním sa na technickej podpore blogerov

Festivalová sobota cez tradičný filmový maratón prinesie motív cesty z tretieho sveta do prvého. Od rána nás čakajú filmy z krajín ako Peru, Palestína, Irán, Rusko či Azerbajdžan. Podvečer sa po filme Prekliatie prírodných zdrojov o svoje zážitky a postrehy z ciest podelí Vladimír Štefanovič, dlhoročný divák festivalu. Jedným zo záverečných filmov Jedného sveta v Prievidzi bude dokument Na sever od slnka, ktorý bol divákmi zvolený za najlepší film festivalu v Bratislave. Príbeh dvoch surfistov, ktorí sa rozhodli žiť v súlade s prírodou za polárnym kruhom, prekvapujúco prepojíme s rovníkovou Ugandou prostredníctvom fotiek a rozprávania druhého sobotného hosťa, dobrovoľníka Mateja Sýkoru (teda mňa :-). Na záver festivalu premietneme film Zamatoví teroristi o troch mužoch, ktorí túžili byť hrdinami.


Na sever od slnka: Fantastické zábery prírody, dobrodružného surfovania počas polárnej noci, ale aj „bežného“ pobytu na pláži spája číra radosť zo života mimo civilizácie

Popri 27 filmoch a 9 hosťoch máme pripravené sprievodné podujatia. V Dome kultúry budú nainštalované výstavy fotografií YouDoToo z Ugandy a Ľudské práva v rozvojovej spolupráci. Navyše fotovýstava Afriktivity bude netradične umiestnená na hlavnom námestí už niekoľko dní pred festivalom. V priestoroch Domu kultúry umiestníme tiež Gift box, ktorý pútavým spôsobom upozorňuje na problém obchodovania s ľuďmi. Samozrejmosťou je verejná zbierka Berkat pomáha či podpora cez 2% z dane. Možnosti pomôcť premiérovo doplní zbierka vecí od ihly až po bicykel pre občianske združenie Maják zo Zlatých Moraviec.

Viac info a program festivalu, vrátane podrobných anotácií premietaných filmov nájdete na stránke www.jedensvet.prievidza.net.


Festival Jeden svet v Prievidzi organizuje občianske združenie Berkat a výťažok z festivalu je darovaný na účely verejnej zbierky Berkat pomáha, konkrétne na transplantácie očných rohoviek nevidiacim v Afganistane a na pomoc komunite v horskej dedinke Agouti v Maroku.

Festival Jeden svet na Slovensku organizuje občianske združenie Človek v ohrození. Človek v ohrození je nezisková, mimovládna organizácia, ktorá sa venuje humanitárnej pomoci, rozvojovej pomoci, podpore ľudských práv a vzdelávacím a informačným aktivitám na Slovensku. Generálnym partnerom festivalu Jeden svet je Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Exfunkcionár NAKA prišiel na prokuratúru, údajne ponúka svedectvo

Slobodníka mal vo svojej výpovedi spomenúť obvinený exšéf finančnej správy Makó.


Už ste čítali?