Život na ugandskom vidieku II

Autor: Matej Sýkora | 15.12.2013 o 18:45 | Karma článku: 11,66 | Prečítané:  457x

Po krátkej odmlke sa opäť vraciam k mojim postrehom zo života v dedinke Unna na severe Ugandy, kde som posôbil ako dobrovoľník - učiteľ počítačov.

(Prvá časť: Život na ugandskom vidieku)

Život na ugandskom vidieku
Kamkoľvek vás dovezú boda-boda (taxíky na motorkách). V porovnaní s autom je motorka zvyčajne rýchlejšia - či už kvôli terénu na vidieku alebo zápche v hlavnom meste Kampale. Je obdivuhodné, ako šoféri zvládajú svoje stroje často aj s dvomi pasažiermi a nákladom.

Život na ugandskom vidieku
Tento polorozpadnutý sklad pod veľkým stromom (myslím, že mangom) je spomienkou na prítomnosť OSN počas humanitárnej pomoci utečencom zo susedného Južného Sudánu. Konkrétne išlo o UNHCR a mnohí Sudánci zostali z vlastnej vôle žiť aj po niekoľkých rokoch v Ugande.

Život na ugandskom vidieku
Vykladanie tehál partičkou robotníkov... Obďaleč stojí šofér David - veľmi príjemný chlapík. Malé nákladné auto je jeho. Vysvetľoval mi, že pred nejakým časom sa rozhodol podnikať "na svojom".

Život na ugandskom vidieku
Afričančatám som sa venoval aj samostatne, ale podávanie rúk cestou po dedine funguje vo veľkom. Je to veľmi príjemný zážitok.

Život na ugandskom vidieku
... A takto vyzerá hračka - autíčko. V prípade, že pridáte špagátik, tak máte aj diaľkové ovládanie. Novinkou, ktorú som videl u viacerých detí, boli aj šarkany (igelitky priviazané na špagátiku).

Život na ugandskom vidieku
Fotka zachytáva jednu z mála situácií, keď deti boli "rozkokošené" a veľmi energicky pózovali. Zvyčajne sa pri fotení len usmievali a pôsobili skôr strnulo.

Život na ugandskom vidieku
Počas obdobia dažďov pravidelne každý deň pršalo. Dažde síce neboli dlhé - možno hodinku či dve, ale zato veľmi intenzívne.

Život na ugandskom vidieku
... A ráno po daždi miestni kosili trávu alebo rozkopávali pôdu na nové políčka.

Život na ugandskom vidieku
Základom prežitia je poľnohospodárstvo. V krtkovských kopčekoch na snímke sa pestuje cassava - tradičný sladký zemiak.

Život na ugandskom vidieku
Domáce zvieratá sa voľne pasú medzi tukulami, pričom krava je už symbolom väčšieho majetku. Bežné sú kozy a sliepky, prípadne malé prasiatka.

Život na ugandskom vidieku
Futbal ponúka mladým chalanom rozptýlenie. Sú veľmi rýchli a majú obrovskú silu v nohách a to napriek tomu, že hrajú väčšinou bosí.

Život na ugandskom vidieku
Prezident prichádza do neďalekého mesta Adjumani... V Ugande vládne od roku 1986. Namiesto okolo obeda prišiel až o štvrtej poobede. Jeden z citátov miestnych o ňom: "Prezident je kriminálnik, preto musí chodiť chránený vojakmi." Typické napríklad je, že prilieta helikoptérou a prinesie vrece peňazí na nejaký populistický účel.

Život na ugandskom vidieku
Na záver ešte pohľad na idilickú tukulku... Horšie je, že za jej plechovými dverami sa skrývajú aj v podstate riešiteľné problémy ako HIV/AIDS.

 

Epilóg: Je ťažké popísať slovami a fotkami, ako sa žije na ugandskom vidieku. A zostávajú mi aj dve veľké otázky, na ktoré zatiaľ nepoznám odpoveď. Má byť cieľom, aby títo ľudia žili "európskym" spôsobom života? A aký bude ďalší vývoj tejto krajiny, ako bude Uganda vyzerať za 5, 10 či 20 rokov?

 

Počítačová učebňa YouDoToo
Od začiatku septembra pracujem ako dobrovoľník Slovenskej katolíckej charity (SKCH) počas prípravy a realizácie trojmesačného počítačového kurzu pre žiakov, učiteľov a úradníkov v okrese Adjumani na severe Ugandy. Ak vás táto téma zaujíma, tak postupne budem zverejnovať aj ďalšie blogy. Niekedy je však ťažké usporiadať si myšlienky pri toľkých podnetoch. V každom prípade, názory prezentované na tomto blogu sú moje osobné a nemusia reprezentovať stanovisko SKCH.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?