Afričančatá

Autor: Matej Sýkora | 24.11.2013 o 18:00 | Karma článku: 11,47 | Prečítané:  770x

Môj obľubený spevák Jarek Nohavica spieva "V Africe, tam žijou sloni a podobná zvířata, mezi stromy je tam honí Afričančata, načančané Afričanče jako uhel černé je, ráno skočí na saranče a jede do Guineje." a tak som v rámci odľahčenej témy vybral niekoľko fotiek detí - Uganďančatiek.

Podľa mojej skúsenosti platí klišé o veľkých očiach, usmievavých tvárach a nafúknutých bruškách. Deti, ktoré som v Ugande stretol, sú veľmi veselé (o africkom šťastí z dvoch igelitiek), mnohé majú prenikavé pohľady a naneštastie, niektoré majú aj nafúknuté brušká. A radi chodia do školy. Na pohľad ako márne čakali na učiteľov počas štrajku, nikdy nezabudnem. No a je až neuveriteľné, ako majú niektoré vypracované dlane a celkovo aké sú silné. Ktovie ako často idú namiesto školy na pole alebo po vodu?

Najvýraznejším zážitkom je zdravenie sa s deťmi. Celé natešené utekajú od tukúl (o živote na ugandskom vidieku), aby mi mohli potriasť rukou (iné len z diaľky kričia a mávajú). Niektoré sa aj spýtajú, ako sa mám. A tie najsmelšie ma držia za ruku a prejdú so mnou niekoľko metrov. Akurát mi je nepríjemné, keď si pri podávaní ruky dospelému kľaknú. No a našli sa aj dve-tri menšie deti, ktoré mzungu (beloch) svojou prítomnosťou vystrašil a na pobavenie svojich súrodencov sa pustili do plaču. Inak súrodenci, prípadne deti od susedov, hrajú podľa môjho pozorovania úplne kľúčovú úlohu počas prvých rokov života - jednak sa od malička nosia na chrbte a celkovo spolu trávia väčšinu času.

Afričančatá
Domýšľam si, že súrodenci

Afričančatá
Táto dvojica ma zdraví často, aj niekoľkokrát za deň

Afričančatá
Počas hodiny počítačov

Afričančatá
Jeden z hanblivých pohľadov

Afričančatá
... a naopak, niektoré sú celkom otrlé

Afričančatá
Prenikavý pohľad, ale skôr smutný

Afričančatá
Úsmev spraví veľký rozdiel, viď. porovnanie na Facebooku

Afričančatá
Nahé dieťatko nesmie chýbať...

Afričančatá
... ani pózovanie na ceste po vodu

Afričančatá
Spiace dvojmesačné dievčatko a jej sestra baby babysiterka

Afričančatá
Tie snehuliačiky mi prídu celkom vtipné

Afričančatá
Na záver vás zdraví aj dievčatko, ktoré voláme Inuitka

 

Počítačová učebňa YouDoToo
Od začiatku septembra pracujem ako dobrovoľník Slovenskej katolíckej charity (SKCH) počas prípravy a realizácie trojmesačného počítačového kurzu pre žiakov, učiteľov a úradníkov v okrese Adjumani na severe Ugandy. Ak vás táto téma zaujíma, tak postupne budem zverejnovať aj ďalšie blogy. Niekedy je však ťažké usporiadať si myšlienky pri toľkých podnetoch. V každom prípade, názory prezentované na tomto blogu sú moje osobné a nemusia reprezentovať stanovisko SKCH.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?