Život na ugandskom vidieku

Autor: Matej Sýkora | 17.11.2013 o 19:00 | (upravené 23.11.2013 o 16:34) Karma článku: 10,91 | Prečítané:  692x

Kolega Tomáš mi po prezretí fotiek napísal, že takto si predstavuje Afriku. A novinár Arne, ktorý niekoľko rokov žije v Afrike, že mám možnosť zažiť autentickú Afriku. Myslím, že obe perspektívy to celkom dobre vystihujú, vrátane zjednodušovania nášho európskeho pohľadu na Afriku ako jednu krajinu. Nasledujú moje pozorovania zo života kmeňa Madi v dedinke Unna na severe Ugandy. Aj na ugandské pomery sa jedná o celkom odľahlú oblasť: hlavné mesto Kampala je vzdialené cestou-necestou približne 500 km a bližšie je do Južného Sudánu či DR Kongo.

Život na ugandskom vidieku
Obydlia tvoria domčeky nazvané tukula. Niektoré sú z tehál - ako tie na fotke, ale častejšie z hliny. Strecha je slamená a pomerne dômyselne skonštruovaná. Tukuly sa v podstate dajú postaviť aj z voľne dostupného materiálu v buši.

Život na ugandskom vidieku
Miestni sa schádzajú na niečo ako verejné obecné zastupiteľstvo, ktoré prebieha pod týmto stromom. Ktovie, či 10, 100 alebo už 1000 rokov na tom istom mieste? Termín zasadnutia sa šíri len ústnym podaním a starosta je mimochodom neplatená funkcia.

Život na ugandskom vidieku
Takto vyzerá open-air dvojplatnička medzi tukulami. Varí sa na dreve, čo zároveň znamená, že ho niekto musí priniesť z buše (zásadne ženy alebo deti). V prípade, že má rodina tukúl viac, tak jedna z nich môže slúžiť ako kuchyňa, čo chráni pred dažďom, ale prináša problém s dymom.

Život na ugandskom vidieku
Tak ako drevo, vodu musí tiež niekto priniesť - opäť sú to výhradne ženy alebo deti, ktoré vláčia ťažké žlté bandasky niekedy aj pár kilometrov. Studňa je spravovaná komunitou a bol som prekvapený, že je často až 30 metrov hlboká - čo súvisí s tým, že jej vyhĺbenie je pomerne náročné a drahé.

Život na ugandskom vidieku
Denno-denne obdivujem úžasný fenomén nosenia nákladov čohokoľvek na hlave. Je to pre mňa až takmer fyzikálne nepochopiteľné... Katka, miestna koordinátorka SKCH, mi vysvetľovala, že ženy majú inak tvarovanú chrbticu, aby dokázali nosiť na hlave aj tie najťažšie náklady. A v Keni je naopak kmeň, ktorý počas kolonistického obdobia veľa pracoval pre Britov - nosili však náklady na chrbte a teraz nedokážu nosiť náklady na hlave.

Život na ugandskom vidieku
Deti nesú z buše drevo na kúrenie. Drevo môže byť aj prostriedkom ako získať nejaké peniaze predajom na trhu. Mimochodom, fotka je robená v čase, keď by deti mali byť v škole. Pre úplnosť by som mal dodať, že malí chlapci nosia náklady na hlave tiež, spolu so ženami a dievčatami.

Život na ugandskom vidieku
Neďaleko miesta predchádzajúcej fotky je pri ceste aj tento "shop". Pravdupovediac, neprezeral som sortiment podrobne, ale zdá sa mi, že málokedy tam niekto niečo kúpi. Na druhú stranu, obchodík medzičasom expandoval - postavili nový a väčší prístrešok.

Život na ugandskom vidieku
Asi o 200 metrov ďalej sa nachádza plechová konkurencia s honosným názvov New View Kiosk. Sortiment je rozšírený o alko aj nealko a diferenciátorom je hudba hrávajúca z veľkých čiernych reprákov.

Život na ugandskom vidieku
Keď už som spomenul to alko, tak alkohol je jedným z problémov miestnych. Na každom kroku je často cítiť varenie domáceho, niečoho ako piva. To sú tie hliníkové hrnce na piecke...

Život na ugandskom vidieku
Schválne som viackrát zdôraznil, čo všetko robia ženy. A v podstate odpoveďou je, že úplne všetko. A muži často úplne nič, okrem posedávania a hrania kariet - česť výnimkám. Najškodlivejšie je, že takto sa vytvárajú vzory pre deti, keď vyrastú... Paradoxne, táto fotka zrovna zachytáva vzácnu chvíľu, keď si aj ženy na chvíľu oddýchnu.

Pokračovanie nabudúce.

 

Počítačová učebňa YouDoToo
Od začiatku septembra pracujem ako dobrovoľník Slovenskej katolíckej charity (SKCH) počas prípravy a realizácie trojmesačného počítačového kurzu pre žiakov, učiteľov a úradníkov v okrese Adjumani na severe Ugandy. Ak vás táto téma zaujíma, tak postupne budem zverejnovať aj ďalšie blogy. Niekedy je však ťažké usporiadať si myšlienky pri toľkých podnetoch. V každom prípade, názory prezentované na tomto blogu sú moje osobné a nemusia reprezentovať stanovisko SKCH.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?