A sú tie očné rohovky z komunistov?

Autor: Matej Sýkora | 30.7.2012 o 7:00 | Karma článku: 6,61 | Prečítané:  283x

Desaťročný Adžamal by zostal zrejme až do smrti slepý, keby si Marta Nollová nekúpila noviny. Afganský chlapec totiž tak dlho trpel hladom až z toho oslepol. Jeho rodičia utiekli do hôr, pretože nesúhlasili s režimom Talibanu a roky sa ukrývali.

Chlapec Adžamal
Názov projektu transplantácií očných rohoviek sa viaže k príbehu chlapca Adžamala


Akokoľvek neuveriteľne to znie, ale článkom v novinách a aktivitou jedného - dovtedy nezainteresovaného - človeka sa začalo niečo zásadné. Vďaka Adžamalovmu príbehu sa rozbehol dlhodobý projekt transplantácií očných rohoviek nevidiacim v Afganistane. České občianske združenie Berkat zriadilo v Kábule očnú kliniku, vrátane vyškolenia personálu a poskytnutia vybavenia. A dnes je Berkat jedinou organizáciou, ktoré v Afganistane transplantácie realizuje!

Rohovková slepota
Rohovková slepota je v Afganistane kvôli otrasným hygienickým podmienkam, neuveriteľnej chudobe a nedostatočnej lekárskej starostlivosti jedným z najčastejších vážnych onemocnení očí. Prakticky to znamená úplné vyradenie zo života. Najviac postihnutou skupinou sú deti, ktoré kvôli tomu nemôžu chodiť do školy. Takto sú celkom odkázané na starostlivosť príbuzných, v dospelosti si nemôžu nájsť uplatnenie. Stávajú sa tak doživotne závislé na svojom okolí...

Berkat v Čechách - a od minulého roku aj na Slovensku - v rámci projektu Adžamal zbiera finančné prostriedky na zakúpenie rohoviek a ich transplantáciu konkrétnym nevidiacim ľuďom v Afganistane. Samotná operácia na naše európske pomery nie je náročná a celé to stojí „len“ necelých 1000 €. Predstavme si, že za tú sumu môže niekto vidieť! Skvelý na tomto projekte je aj spôsob, ktorým sa nákup rohoviek financuje - predajom "zázračných" bábik, ktoré možu potešiť vás či vašich blízkych.

Zázračné bábiky
Nedávno sa uskutočnilo pocukrovanie bábik, aby mali sladký život


Nezodpovedaná však zostáva otázka, ako to bolo s tými rohovkami z komunistov... Začiatky projektu Adžamal v krátkom videu popíše Petra Procházková, česká novinárka a zakladateľka Berkatu:A ak by ste mali záujem o viac informácií o Berkate, nájdete ich na našej stránke www.berkat.sk prípadne na Facebooku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?