A sú tie očné rohovky z komunistov?

Autor: Matej Sýkora | 30.7.2012 o 7:00 | Karma článku: 6,61 | Prečítané:  268x

Desaťročný Adžamal by zostal zrejme až do smrti slepý, keby si Marta Nollová nekúpila noviny. Afganský chlapec totiž tak dlho trpel hladom až z toho oslepol. Jeho rodičia utiekli do hôr, pretože nesúhlasili s režimom Talibanu a roky sa ukrývali.

Chlapec Adžamal
Názov projektu transplantácií očných rohoviek sa viaže k príbehu chlapca Adžamala


Akokoľvek neuveriteľne to znie, ale článkom v novinách a aktivitou jedného - dovtedy nezainteresovaného - človeka sa začalo niečo zásadné. Vďaka Adžamalovmu príbehu sa rozbehol dlhodobý projekt transplantácií očných rohoviek nevidiacim v Afganistane. České občianske združenie Berkat zriadilo v Kábule očnú kliniku, vrátane vyškolenia personálu a poskytnutia vybavenia. A dnes je Berkat jedinou organizáciou, ktoré v Afganistane transplantácie realizuje!

Rohovková slepota
Rohovková slepota je v Afganistane kvôli otrasným hygienickým podmienkam, neuveriteľnej chudobe a nedostatočnej lekárskej starostlivosti jedným z najčastejších vážnych onemocnení očí. Prakticky to znamená úplné vyradenie zo života. Najviac postihnutou skupinou sú deti, ktoré kvôli tomu nemôžu chodiť do školy. Takto sú celkom odkázané na starostlivosť príbuzných, v dospelosti si nemôžu nájsť uplatnenie. Stávajú sa tak doživotne závislé na svojom okolí...

Berkat v Čechách - a od minulého roku aj na Slovensku - v rámci projektu Adžamal zbiera finančné prostriedky na zakúpenie rohoviek a ich transplantáciu konkrétnym nevidiacim ľuďom v Afganistane. Samotná operácia na naše európske pomery nie je náročná a celé to stojí „len“ necelých 1000 €. Predstavme si, že za tú sumu môže niekto vidieť! Skvelý na tomto projekte je aj spôsob, ktorým sa nákup rohoviek financuje - predajom "zázračných" bábik, ktoré možu potešiť vás či vašich blízkych.

Zázračné bábiky
Nedávno sa uskutočnilo pocukrovanie bábik, aby mali sladký život


Nezodpovedaná však zostáva otázka, ako to bolo s tými rohovkami z komunistov... Začiatky projektu Adžamal v krátkom videu popíše Petra Procházková, česká novinárka a zakladateľka Berkatu:A ak by ste mali záujem o viac informácií o Berkate, nájdete ich na našej stránke www.berkat.sk prípadne na Facebooku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?