Jeden svet v Prievidzi – 2723 divákov, výťažok 3989,70 € pre Berkat

Autor: Matej Sýkora | 25.3.2012 o 12:46 | (upravené 25.3.2012 o 13:06) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  287x

Minulý týždeň sa skončil filmový festival Jeden svet v Prievidzi. Veríme, že aj tento ročník bol plný zaujímavých zážitkov – či už prostredníctvom dokumentov, stretnutí s festivalovými hosťami alebo „len-tak“ medzi nami divákmi. Vo festivalovej kronike sme okrem povzbudivých odkazov objavili aj myšlienku Jančiho Grenčíka z organizácie eRko – Dobrá novina (rozhovor s Jančim a kolegyňou Darinkou): „Sme radi, že sme tu mohli byť! Aj veľké veci sa skladajú z malých častí... Aj tento festival je super vec...“

Jeden svet v Prievidzi
V hlasovaní divákov o najlepší film festivalu zvíťazila snímka Pavla Barabáša, slovenského režiséra pochádzajúceho z Prievidze, Pygmejovia – deti džungle. Medzi vysokohodnotenými filmami boli aj V mene rodiny či Krv v mobile. (Top 10 filmov podľa hlasovania divákov.) Počas symbolického ukončenia festivalu Ivan Sýkora, riaditeľ festivalu a predseda občianskeho združenia Berkat, ktoré festival organizuje, vypichol Hip hopovú revolúciu, kde som zostal úplne paf z tých textov a názorov, ktoré sa valili z úst chlapíkov z Los Aldeanos. Som rád, že také niečo hodnotné existuje na ostrove slobody. Okrem už dopredu chváleného príbehu Luigiho s downovým syndrómom, ma v sobotu ráno zasiahol Obchod s orgánmi. Bol to filmársky kvalitne spracovaný dokument na veľmi bolestivú tému, ešte to budem v sebe spracovávať, tá morálna dilema ma zasiahla...“

Z hľadiska čísel, sa na piatom ročníku festivalu premietalo 31 filmov v ôsmych kategóriách. Festival navštívilo 1314 divákov na poobedných premietaniach a doobeda aj 1409 žiakov a študentov. 8 hostí absolvovalo 10 diskusií a prezentácií. V Dome kultúry bola nainštalovaná výstava 13 barmských karikatúr a aj 26 príbehov občianskeho združenia Medzi nami. Zo spomínaného hlasovania divákov sa v tombole losovalo 331 hlasovacích lístkov o 15 cien. Ako každý rok, dodávame, že čísla majú veľkú výpovednú hodnotu, ale to hlavné si odnášame v našich srdciach a mysliach! (Kompletné festivalové čísla nájdete na stránke www.jedensvet.prievidza.net.)

Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na rozmer pomoci prostredníctvom výťažku z festivalu! Vynikajúci výťažok 3989,70 € určený pre aktivity Berkatu sa skladá zo vstupného, príspevkov do zbierky, predaja v Obchodíku či sponzorských darov... Túto pomoc považujeme za veľmi dôležitú, je pre nás súčasťou spolužitia v jednom svete. Hlavná časť pomoci bude zameraná na symbolické adopcie v marockej dedinke v Agouti a operácie očných rohoviek pacientom Afganistane. Konkrétne informácie budeme priebežne zverejňovať na stránke www.berkat.sk.


Aj touto cestou by sme chceli poďakovať sponzorom a partnerom festivalu za ich dôveru! Veľké poďakovanie patrí aj dobrovoľníkom. Ale to úplne najdôležitejšie je, že sa všetci stretneme každoročne na festivale. Z pohľadu celej spoločnosti nás nie je veľa, ale práve my všetci, čo na festival prídeme, festival v takej podobe ako je, spoluvytvárame.

„To, že chodíte na festival Jeden svet, že to vnímate ako hodnotu, pre ktorú obetujete svoj čas, je pre nás veľmi dôležitý pocit. Kurt Vonnegut vraj číta a píše knihy, lebo túži cítiť, že aj niekto iný vidí svet podobne a zaujímajú ho tie isté veci, hoci sú zvyšnej väčšine ľudí úplne ukradnuté. Myslím, že niečo podobné prežívame na festivale aj my spoločne.“, dodáva Ivan Sýkora.


Tešíme sa na ďalšie stretnutia, napríklad už o niekoľko dní na Dozvukoch festivalu (štvrtok 5. apríla o 18:00 v Ateliéri Ars Preuge), kde nás čaká vynikajúci dokument Na stupňoch víťazov o tom, ako sa atléti vo veku 82, 94 či dokonca 100 rokov pripravujú na seniorské majstrovstvá sveta - viď. trailer nižšie!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Krajčí kúpil nesprávne testy. Nie sú na domáce použitie, ako tvrdil

Vyše polovica z nich nie je ani na výter z nosa, ako tvrdil minister.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Hrať sa bude klasika

Matovič musí obetovať Krajčího.


Už ste čítali?