Filmový festival Jeden svet v Prievidzi už čoskoro

Autor: Matej Sýkora | 18.2.2012 o 17:17 | (upravené 10.3.2012 o 8:53) Karma článku: 2,89 | Prečítané:  331x

Vy si na Slovensku kúpite nový mobilný telefón, no viete, čo sa kvôli jeho výrobe deje v Kongu? Festival dokumentárnych filmov Jeden svet do Prievidze už po piatykrát prináša príbehy, ktoré nie sú súčasťou našej každodennej reality - dôkazy o našej spoluzodpovednosti za situácie v iných častiach sveta.

top
Jubilejný piaty ročník sa začne už v pondelok 12. marca reprízou najúspešnejších filmov uplynulých ročníkov. Pripomenieme si Arsy-Versy, Príbehy z Jodoku aj Kongo – hlboké ticho. „Takisto aj film Berkat a Maršo, ktorý je úzko spojený so vznikom nášho občianskeho združenia Berkat, ktoré festival organizuje“ dopĺňa riaditeľ festivalu Ivan Sýkora.

Utorkový program má zaostrené najmä na Afriku a rôzne rozmery tamojších problémov všetkého druhu. Veľmi silné a pozitívne je svedectvo dokumentárneho portrétu o dievčati Thembi, ktorá má síce AIDS, ale to jej nezabraňuje žiť plnohodnotný život a pomáhať iným. Dva filmy v utorkovom programe priamo prepájajú zodpovednosť nás ako konzumentov – či už ide o hľadanie kúska pralesa v Latinskej Amerike, ktorý si filmár „kúpil na diaľku“ alebo o krv, ktorá je aj v našich mobiloch a kvôli ktorej sa chce dánsky dokumentarista opýtať pár otázok manažérov korporácii či priamo baníkov v konžských doloch na koltán. Osobné skúsenosti z činnosti na africkom kontinente nám priblížia hostia z Erka a Dobrej Noviny.

Korupciu v Rumunsku, obchod s ľuďmi, rugbistky v Iráne ale aj silný príbeh chlapca s Downovým syndrómom. Túto rozmanitú ponuku dopĺňa hosť, fotograf Alan Hyža, ktorého cestovateľská minulosť má ešte širší záber ako program v stredu.

Na situáciu Rómov nielen na Slovensku zaostríme vo štvrtok. „Napríklad film Nech sa páči poďte ďalej z dielne Človeka v ohrození ukazuje všetky rozmery práce v rómskych komunitách,“ vyberá z programu dobrovoľníčka Ivana Rybanská. Ďalšie skúsenosti z terénu divákom predstaví diskutér, terénny pracovník organizácie Člověk v tísni Slovensko Andrej Gliganič.

Tradične sa na festivale v Prievidzi zastaví aj fotoreportér Andrej Bán, tentokrát rovno po ceste do Afganistanu. Dokumenty o Afganistane v piatok dopĺňajú filmy o ľudských právach v súčasnom Rusku a Bielorusku.

Pre najvytrvalejších je ako stvorená sobota a už tradičný filmový maratón. Počas neho budú premietnuté aj najnavštevovanejšie filmy bratislavského festivalu – V mene rodiny o vraždách zo cti, ktoré sú realitou života mladých moslimiek v Kanade alebo zásadný film Proti prúdu o politických väzňoch v Barme. „Tohtoročný festival uzavrieme s pozitívnym odkazom,“ pripomína Ivan Sýkora „Záverečným filmom totiž bude Občan Havel. Chceli by sme si spolu s divákmi pripomenúť tohto veľkého človeka a jeho myšlienky.“

Filmový festival Jeden svet v Prievidzi prebehne 12. až 17. marca 2012 v Dome kultúry v Prievidzi. Okrem projekcií pre verejnosť sa uskutočnia aj doobedňajšie premietania pre školy. Súčasťou podujatia budú aj sprievodné výstavy: karikatúry od “Barmského Shootyho” - Harn Laya a Alan Hýža prinesie foto portréty ľudí z príbehov, ktoré poznáte z NotaBene.

Program a viac informácií o festivale nájdete na www.jedensvet.prievidza.net.

top


Tento blog je propagačným textom Jedného sveta v Prievidzi a nie je nevyhnutne v celom rozsahu autorským dielom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?