Ešte stále má zmysel ísť voliť proti Ficovi!

Autor: Matej Sýkora | 22.1.2012 o 7:00 | Karma článku: 20,25 | Prečítané:  4498x

Ako nespokojný volič pravicových strán určite nie som na Slovensku sám. Po tom, ako sa v mnohom prejavila nemohúcnosť vlády po voľbách 2010, bol som rozhodnutý ísť nevoliť – dokonca už ani tú OKS. Uplynulé mesiace od nezmyselného pádu vlády Ivety Radičovej by mali môj postoj posilniť. Paradoxne, dva zásadné zážitky ho úplne zmenili: prečítanie si rozhovoru o Orbánovi s Péterom Hunčíkom v SME a film Mária Homolku Rodáci v Lampe.

Názov je presný, Homolkovi Rodáci sú o nás. Ja som doslova s otvorenými ústami sledoval zábery z mítingu HZDS. Bol som užasnutý - také niečo som ešte nevidel a neveril by som, že to je vôbec možné. A to nehovorím len o Mečiarových vulgárnych vtipoch. (Lampa o rodákoch, míting HZDS začína na čase 19:50.)

Tí z vás, ktorí Mečiara zažili, jednoducho musia ísť voliť proti Ficovi! Nie preto, že ho Fico zobral do vlády, ale najmä preto, že Fico je len sofistikovanejší a európskejší Mečiar. Majú tie isté métody nacionálneho populizmu, zavádzania a manipulácie. A predovšetkým, rovnako v kútiku duše obdivujú Lukašenka a jemu podobných.

No a druhá vec, ktorá mi z toho vyplynula je, že práve tá pravica, ktorú máme možnosť dnes voliť, politicky premenila v rokoch 1998 až 2006 Slovensko z čiernej diery Európy na súčasť EÚ a NATO, spravila mnohé reformy a dostala nás na cestu k Euru medzi najvyspelejšie krajiny sveta. Nech to znie akokoľvek ironicky v kontexte dnešnej krízy a hoci spravili mnoho prešľapov a mnohé veci, čo mali spraviť nespravili, myslím si, že potenciál preukázaný v minulosti sa ešte môže prejaviť. Najmä preto, že vládnutie v súčasnej ekonomickej situácii nebude ľahké – a to práve môže vytvoriť tlak na akési znovuzrodenie myšlienok a ľudí.

 

V tejto súvislosti si myslím, že Fico vlastne zatiaľ nechce vládnuť. Keď by opäť vládla pravica počas ťažkých rokov a nerobila by zásadné reformy, tak sa v ďalších voľbách Fico triumfálne vráti do premiérskeho kresla možno aj s ústavnou väčšinou.

A tým sa dostávame k Orbánovi. Opäť je zrejmé, že Fico a Orbán nemajú od seba ďaleko. „Je medzi nimi veľa podobnosti, čo sa týka hodnotového systému, svetonázorov i komunikácie.“ A Hunčík poukazuje aj na to, že zabetóvanie sa na Ústavnom súde, v médiách či na prokuratúre sa nedá tak ľahko zmeniť - rovno aj keď opozícia Orbána porazí. Takéto zabetónovanie hrozí aj u nás. Nezabúdajme, že Štefan Harabin na čele Najvyššieho súdu je dedičstvom a zodpovednosťou Fica! V tomto smere určite môžeme dosluhujúcej vláde priznať kredit za snahu o zmenu tohto stavu. (A áno, Harabin, Lexa či Gašparovič sú starí známi z Mečiarových Pasienkov.)

Nezabúdajme ani na neustále hľadanie nepriateľa a absolútnu nečinnosť a nekompetentnosť, čo sa týka reforiem a vízie budúcnosti Slovenska za Ficovej vlády. A samozrejme: mnohé kauzy obrovských rozmerov – od mýta, sociálne podniky až po emisie. Toto je zlo, ktoré sa môže opäť stať dennodennou realitou! S tým aj priamo súvisia dnes neuveriteľné čísla ako rast HDP o 10,5% v roku 2007, ktoré boli premrhané (Štatistika OECD)... A 10 hlavných dôvodov prečo zastaviť zlo Fico, Mečiar, Slota, o ktorých som písal pred voľbami 2010 stále pretrváva.

 

Na záver dodám jedno klišé, poplašnú správu, realistickú poznámku a špecifický dôvod prečo ísť voliť. Takže klišé: na Slovensku vlastne nerozlišujeme medzi pravicou a ľavicou, ale medzi relatívne prijateľnými a absolútne neprijateľnými politikmi. A to aj po Gorile. (Otázkou je, že či to po voľbách nesplynie. Osobne si viem napríklad predstaviť ako Figeľ bude premiérom, čím legitimizuje koalíciu KDH so Smerom a Fico bude kandidovať za prezidenta...)

Poplašná správa sa týka extrémneho prípadu rozpadu Eurozóny, ktorého dôsledky je ťažko predpovedať, ale som si istý, že určite nechcem, aby v tej situácii vo vláde sedeli nekompetentní Ficovi ľudia.

Realistická poznámka je o tom, že nie som naivný, čo sa týka minulosti niektorých pravicových strán. V programe sa vlastne žiadna strana ani zďaleka nepribližuje mojim predstavám o usporiadaní štátu. Lenže možnosti sú dané. A s tým súvisí posledná vec: čím bude účasť nižšia, tým väčšiu má váhu hlas každého z nás. Ešte stále je podľa mňa našou povinnosťou využiť ho a ísť voliť proti Ficovi!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?