Ešte stále má zmysel ísť voliť proti Ficovi!

Autor: Matej Sýkora | 22.1.2012 o 7:00 | Karma článku: 20,25 | Prečítané:  4492x

Ako nespokojný volič pravicových strán určite nie som na Slovensku sám. Po tom, ako sa v mnohom prejavila nemohúcnosť vlády po voľbách 2010, bol som rozhodnutý ísť nevoliť – dokonca už ani tú OKS. Uplynulé mesiace od nezmyselného pádu vlády Ivety Radičovej by mali môj postoj posilniť. Paradoxne, dva zásadné zážitky ho úplne zmenili: prečítanie si rozhovoru o Orbánovi s Péterom Hunčíkom v SME a film Mária Homolku Rodáci v Lampe.

Názov je presný, Homolkovi Rodáci sú o nás. Ja som doslova s otvorenými ústami sledoval zábery z mítingu HZDS. Bol som užasnutý - také niečo som ešte nevidel a neveril by som, že to je vôbec možné. A to nehovorím len o Mečiarových vulgárnych vtipoch. (Lampa o rodákoch, míting HZDS začína na čase 19:50.)

Tí z vás, ktorí Mečiara zažili, jednoducho musia ísť voliť proti Ficovi! Nie preto, že ho Fico zobral do vlády, ale najmä preto, že Fico je len sofistikovanejší a európskejší Mečiar. Majú tie isté métody nacionálneho populizmu, zavádzania a manipulácie. A predovšetkým, rovnako v kútiku duše obdivujú Lukašenka a jemu podobných.

No a druhá vec, ktorá mi z toho vyplynula je, že práve tá pravica, ktorú máme možnosť dnes voliť, politicky premenila v rokoch 1998 až 2006 Slovensko z čiernej diery Európy na súčasť EÚ a NATO, spravila mnohé reformy a dostala nás na cestu k Euru medzi najvyspelejšie krajiny sveta. Nech to znie akokoľvek ironicky v kontexte dnešnej krízy a hoci spravili mnoho prešľapov a mnohé veci, čo mali spraviť nespravili, myslím si, že potenciál preukázaný v minulosti sa ešte môže prejaviť. Najmä preto, že vládnutie v súčasnej ekonomickej situácii nebude ľahké – a to práve môže vytvoriť tlak na akési znovuzrodenie myšlienok a ľudí.

 

V tejto súvislosti si myslím, že Fico vlastne zatiaľ nechce vládnuť. Keď by opäť vládla pravica počas ťažkých rokov a nerobila by zásadné reformy, tak sa v ďalších voľbách Fico triumfálne vráti do premiérskeho kresla možno aj s ústavnou väčšinou.

A tým sa dostávame k Orbánovi. Opäť je zrejmé, že Fico a Orbán nemajú od seba ďaleko. „Je medzi nimi veľa podobnosti, čo sa týka hodnotového systému, svetonázorov i komunikácie.“ A Hunčík poukazuje aj na to, že zabetóvanie sa na Ústavnom súde, v médiách či na prokuratúre sa nedá tak ľahko zmeniť - rovno aj keď opozícia Orbána porazí. Takéto zabetónovanie hrozí aj u nás. Nezabúdajme, že Štefan Harabin na čele Najvyššieho súdu je dedičstvom a zodpovednosťou Fica! V tomto smere určite môžeme dosluhujúcej vláde priznať kredit za snahu o zmenu tohto stavu. (A áno, Harabin, Lexa či Gašparovič sú starí známi z Mečiarových Pasienkov.)

Nezabúdajme ani na neustále hľadanie nepriateľa a absolútnu nečinnosť a nekompetentnosť, čo sa týka reforiem a vízie budúcnosti Slovenska za Ficovej vlády. A samozrejme: mnohé kauzy obrovských rozmerov – od mýta, sociálne podniky až po emisie. Toto je zlo, ktoré sa môže opäť stať dennodennou realitou! S tým aj priamo súvisia dnes neuveriteľné čísla ako rast HDP o 10,5% v roku 2007, ktoré boli premrhané (Štatistika OECD)... A 10 hlavných dôvodov prečo zastaviť zlo Fico, Mečiar, Slota, o ktorých som písal pred voľbami 2010 stále pretrváva.

 

Na záver dodám jedno klišé, poplašnú správu, realistickú poznámku a špecifický dôvod prečo ísť voliť. Takže klišé: na Slovensku vlastne nerozlišujeme medzi pravicou a ľavicou, ale medzi relatívne prijateľnými a absolútne neprijateľnými politikmi. A to aj po Gorile. (Otázkou je, že či to po voľbách nesplynie. Osobne si viem napríklad predstaviť ako Figeľ bude premiérom, čím legitimizuje koalíciu KDH so Smerom a Fico bude kandidovať za prezidenta...)

Poplašná správa sa týka extrémneho prípadu rozpadu Eurozóny, ktorého dôsledky je ťažko predpovedať, ale som si istý, že určite nechcem, aby v tej situácii vo vláde sedeli nekompetentní Ficovi ľudia.

Realistická poznámka je o tom, že nie som naivný, čo sa týka minulosti niektorých pravicových strán. V programe sa vlastne žiadna strana ani zďaleka nepribližuje mojim predstavám o usporiadaní štátu. Lenže možnosti sú dané. A s tým súvisí posledná vec: čím bude účasť nižšia, tým väčšiu má váhu hlas každého z nás. Ešte stále je podľa mňa našou povinnosťou využiť ho a ísť voliť proti Ficovi!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?