Komu sme pomohli vrátiť zrak?

Autor: Matej Sýkora | 3.12.2011 o 13:40 | (upravené 29.7.2012 o 15:07) Karma článku: 2,67 | Prečítané:  478x

Vrátiť zrak? Znie to neuveriteľne, ale presne to vystihuje projekt Adžamal občianskeho združenia Berkat. Zbierame finančné prostriedky na zakúpenie rohoviek a ich transplantáciu konkrétnym nevidiacim ľuďom v Afganistane. Samotná operácia na naše európske pomery nie je náročná a celé to stojí „len“ necelých 1000 €. Predstavme si, že za tú sumu môže niekto vidieť!

Názov projektu sa viaže k dojemnému príbehu chlapca AdžamalaNázov projektu sa viaže k dojemnému príbehu chlapca Adžamala

Kvôli otrasným hygienickým podmienkam, neuveriteľnej chudobe a nedostatočnej lekárskej starostlivosti je rohovková slepota v Afganistane jedným z najčastejších vážnych onemocnení očí. Prakticky to znamená úplné vyradenie zo života. Najviac postihnutou skupinou sú deti, ktoré kvôli tomu nemôžu chodiť do školy. Takto sú celkom odkázané na starostlivosť príbuzných, v dospelosti si nemôžu nájsť uplatnenie. Stávajú sa tak doživotne závislé na svojom okolí...

Transplantácie rohoviek sa realizujú na očnej klinike Nur - Svetlo, ktorú zriadil na začiatku český Berkat, vrátane kompletného vybavenia a zaškolenia miestnych lekárov v rámci veľkého grantu. Spolupracujeme s lekárom Wahidom, ktorý vyhľadá a vyšetrí vhodných pacientov na transplantácie. Pošle nám získané informácie a príbehy príjemcov pomoci. Jedná sa chudobných pacientov, často deti, ktorí by si operáciu nemohli nikdy dovoliť zaplatiť.

Toto sú príbehy piatich pacientov, ktorým sme vďaka podpore mnohých ľudí, v spolupráci s Berkatom v Čechách zaplatili a zrealizovali transplantácie rohoviek v roku 2011:

Belal

Belal má deväť rokov a študuje v štvrtej triede. Jeho otec pracuje ako strážnik v banke a matka je nezamestnaná.

 

Hasib

14-ročný Hasib je nezamestnaný kvôli problému s očami. Jeho matka pracuje v pekárni.

 

Safia

Safia má 17 rokov. Dvaja z jej súrodencov boli taktiež slepí. Minulý rok však úspešne podstúpili operáciu rohoviek. Ich matka je nezamestnaná, otec je vodič.

 

Všetci

Na a na tejto fotke sú všetci piati pacienti (s matkou Safie úplne napravo). Naľavo od Safie je Miraz Gul. Manželka učiteľa vo veľmi vzdialenej provincii, kde má silnú pozíciu Taliban. Je negramótna, ale má sen vidieť a vychovávať svoje dve deti. A úplne naľavo je Zia, ktorý má 10 rokov a chodí do školy. Mal keratoconus – kognitívnu chorobu očí. Býva v provincii Logar.

 

V pomoci pokračujeme a máme šesť čakajúcich pacientov, ktorým by sme radi pomohli. Ak vás projekt Adžamal zaujal, prečítajte si, ako vznikol. V Sprievodcovi projektom vám ho celý predstavíme a samozrejme, budeme radi, ak sa rozhodnete pomôcť.

Chcem pomôcť

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?