Potrebujeme (r)evolúciu? Kľúčový je každý z nás

Autor: Matej Sýkora | 20.11.2011 o 14:52 | (upravené 20.11.2011 o 16:23) Karma článku: 3,43 | Prečítané:  558x

Považujem za pravdepodobné – určite oveľa viac ako pred rokom, či dvoma - že svet sa následkom súčasnej krízy zásadne zmení, a to predovšetkým v zmysle (nielen ekonomického) úpadku Európy, ktorý može v extrémnom prípade vyústiť až do vojny. V lepšom prípade sa budeme schopní uskromniť. Ako píše Nouriel Roubinhi, máme štyri problémy: vysoký dlh, klesajúci výkon, slabú konkurencieschopnosť a deficity. (Mimochodom, Roubinhi predpovedal krízu na americkom realitnom trhu.) Do veľkej miery nehovorím nič nové, ale chcel by som zdôrazniť úlohu jednotlivca. Každý z nás sa môže na budúci vývoj pripraviť a spraviť niečo preto, aby ho zmenil.

„Ľudia by sa nemali báť vlád. Vlády by sa mali báť ľudí.“„Ľudia by sa nemali báť vlád. Vlády by sa mali báť ľudí.“V ako Vendeta

V duchu konšpiračných teórií dodám, že namiesto Goldman Sachs nám bude vládnuť BRIC - Brazília, Rusko, India a Čína, pričom v rozšírení tejto skratky sa uvádza aj Indonézia, Južná Kórea a Južná Afrika. Aj keď na túto víziu prišli v Goldman Sachs, takže si to asi nejako poistia. V každom prípade, osobne nezdieľam názor, že vo svete sa jedná o nejakú konšpiráciu korporácií. Všetko je otázka individuálnych záujmov a každý sa snaží robiť to, čo považuje za správne a dobré pre seba. Na tom však nie je nič zlé – práve naopak - je to niečo, čo by sme sa mali snažiť chrániť!

Aj vďaka niekoľkým aktivistom v parlamente, sa dostal do pozornosti film V ako Vendeta. Síce si nemyslím, že sme (už) utláčaní až tak, ale jedná z replík z toho filmu je hodná zapamätania: „Ľudia by sa nemali báť vlád. Vlády by sa mali báť ľudí.“

Konkrétne na Slovensku je zdieraná stredná vrstva, ktorá zadarmo nič nedostane a ešte dopláca na iných. Slovensko je vlastne úspešná krajina, ale koľko je u nás ekonomicky neaktívnych ľudí? Množstva dlhodobo nezamestnaných (a áno, veľká časť z nich sú Rómovia) a nič nevytvárajúca štátna správa a rôzne inštitúcie? Na týchto všetkých pracuje stredná vrstva a obzvlášť drobní podnikatelia a živnostníci.

Na druhú stranu, čo sa týka štrajkov lekárov a učiteľov, dosť silno pochybujem, že výkony väčšiny z nich je potrebné lepšie finančne ohodnotiť. Práve naopak, je potrebné zaviesť väčšiu diferenciáciu, aby sa oddelili tí dobrí od tých priemerných.

Mimochodom, v Írsku dôjde ešte tento rok k nárastu DPH o 2%. Okrem toho, že sme si pokorne zvykli na „dočasné“ navýšenie u nás, zostáva už len jedna otázka: Kedy čaká ďalšie zvyšovanie daní nás? V Írsku začali aj protesty študentov proti školnému a kvôli nezamestnanosti údajne odchádzajú mladí ľudia už aj z tadeto.

Žeby u nás začala revolúcia Matovičom na námestí? Hoci nie som zrovna veľký fanúšik jeho politiky, keby mám tú možnosť, k prespaniu na námestí by som sa hneď pripojil. Musíme sa ako občania – ako obyčajní ľudia (to slovné spojenie je skrátka silné) - zobudiť!

Nie je to však o politike. Je to tom, že sa ako jednotlivec musím zaujímať o seba a svoje záujmy. (Ešte raz, to ale vôbec neznamená nič zlé.) Zároveň je dôležité priznať si, že nikto z nás nevie, čo bude s Európou či Slovenskom. Možno všetko prehrmí bez zásadných zmien, ale budúcnosť môže byť veľmi zlá – oveľa horšia, ako by sme si dokázali predstaviť. A môže sa to zmeniť zo dňa na deň. Preto je užitočné položiť si otázku: Ako som pripravený na to, čo sa môže stať? A čo spravím preto, aby som budúcnosť mohol ovplyvniť?Potrebujeme (r)evolúciu je názov inšpirovaný sériou aktivít v Prievidzi pri príležitosti 22. výročia Nežnej revolúcie. Ten odkaz je silný, ale dôležité je pozerať sa do budúcnosti. V najbližších týždňoch by som sa rád venoval téme možných spoločenských zmien bližšie, pre začiatok sa pozriem na nedávne zmeny na Islande.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?