Štúdium pre dievčatá na strednej škole za 150 € ročne

Autor: Matej Sýkora | 12.11.2011 o 15:24 | (upravené 29.7.2012 o 15:06) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  798x

Čooooo? Platené školstvo? To je asi prvá otázka bežného Európana. :-) Stredná škola, o ktorej bude reč, je však kdesi v pohorí Atlas v Maroku. A 150 € ročne pokryje náklady pre dievčatá z dediny Agouti, kde sa - v spolupráci s miestnym učiteľom Azizom - snaží pomáhať občianske združenie Berkat.

Občianske združenie Berkat Slovensko, o.z.Občianske združenie Berkat Slovensko, o.z.

 

Obyvatelia žijúci v tejto horskej oblasti sú veľmi chudobní. Každodenný život tam je neporovnateľne ťažší ako u nás, v Európe. Symbolické adopcie, ktoré vám ponúkame ako spôsob podpory tamojšej komunity, sa zameriavajú na pomoc, ktorá prinesie obyvateľom pozitívne dopady dlhodobo a udržiava ich aktívnych. Súčasné ciele pomoci sú pokračovanie štúdia dievčat a nákup ovocných stromov a ovcí.

Totiž, z finančných dôvodov nie je umožnené dievčatám pokračovať v štúdiu na 'college' (strednej škole) v susednom údolí. Zameriavame sa na priamu finančnú pomoc štyrom konkrétnym dievčatám a ich rodinám:

Fatima

Fatima má 12 rokov a v domácnosti býva spolu s 12 členmi rodiny, vrátane uja, ktorý sa stará o jej rodičov, ktorí sú už starí. Má štyroch súrodencov. Jej otec pracoval ako robotník.

 

Karima

Karima má 14 rokov. Žije vo veľmi chudobnej rodine, jej otec je už 12 rokov paralyzovaný. Matka a staršie sestry pracujú na poli, kde si pestujú jedlo. Jej najstarší brat pracuje v dedine. Karimin sen je byť lekárkou, aby mohla pomôcť svojmu otcovi.

 

Naima

Naima má 11 rokov. Má sestru Hasnu. Stratila otca, ktorý zomrel pri stavaní studne. Jej matka je vdova. Bývajú s jej bratmi vo veľmi ťažkej situácii.

 

Sara

Sara má 13 rokov. Jej otec pracuje ako strážnik za veľmi nízku mzdu v meste ďaleko od Agouti. Sara má tri sestry a piatich bratov.

 

Keď pominiem to, že je fascinujúce, ako miestni obyvatelia majú v daných podmienkach vždy čisté šaty (vidno dobre aj v dokumentoch Jedného sveta), musím sa priznať, že pri čítaní jednotlivých príbehov ma napadnú také makroekonomické ukazovatele, ako je korelácia kvality života s počtom detí v rodinách (viď. skvelé video Hansa Roslinga). Tak či onak, jednou zo zásad Berkatu je, že Pomáhať ľuďom z odlišných kultúr nesmie byť zamieňané snahou presvedčiť ich, že tá naša kultúra je lepšia.

Viac info o Berkate a našich projektoch nájdete na www.berkat.sk. Ak ste sa rozhodli pomôcť niektorému z dievčat financovať štúdium, môžete prispieť do verejnej zbierky Berkat pomáha. 100% vášho daru ide priamo na účel zbierky!

(Budeme radi, keď sa k nám pridáte na Facebooku.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?