Reportér Andrej Bán: "Chcem sa vrátiť aj na Haiti"

Autor: Matej Sýkora | 8.3.2010 o 11:00 | Karma článku: 5,18 | Prečítané:  1070x

Na otázku prečo vlastne jazdí do krajín ako je Afganistan, Pakistan či Haiti, odpovedá, že sa zameriava na živých, na tých, čo prežili. Možno aj preto pred desiatimi rokmi založil občianske združenie Človek v ohrození, ktoré pomohlo tisíckam ľudí v desiatkach krajinách sveta.

Niekoľkokrát vyhral Novinársku cenu, bol členom poroty prestížnej súťaže Czech Press Photo, vyšlo mu niekoľko kníh. Medzi inými unikátne Kosovo, vytvorené na základe desiatok (ne)ciest priamo do Srbska a Kosova. Kniha Iné Slovensko zase prináša charakteristické pohľady na život na Slovensku. Vlastne, kniha by sa dala napísať o ňom.
Novinár, fotograf a predseda občianskeho združenia Človek v ohrození ANDREJ BÁN.

Andrej Bán bude 17. marca hosťom filmového festivalu Jeden svet v Prievidzi – návštevníkom odprezentuje exkluzívne fotografie zo zemetrasením zničeného Haiti.

Filmový festival Jeden svet
o festivale | filmy | hostia | sprievodné podujatia | program | ročník 2008

Ako by ste charakterizovali na základe vašej nedávnej návštevy aktuálnu situáciu na Haiti?
Krajina ako taká bol v zlom stave - asi horšom ako iné krajiny, ktoré som navštívil, či už Afganistan, Srí Lanka alebo Kosovo - už dávno pred zemetrasením. Je to jedna z najchudobnejších krajín západnej pologule, okrem biedy tam vládnu gangy a kult woodoo.
Zemetrasenie, ktoré postihlo najmä hlavné mesto Port-au-Prince a okolie prinieslo "navyše" okrem množstva obetí (obávam sa, že nikdy nebude známy ich presný počet, kvôli zlej evidencii a pochovávaniu do masových hrobov) aj prehĺbenie chaosu.
Nevidel som tam počas ôsmich dní prakticky žiadnych miestnych vojakov či policajtov. Celé to majú v rukách zahraniční vojaci a humanitárne organizácie - našťastie. Čo je pozitívne, v čase, kedy sme tam boli s Lubošom Hrivňákom (predsedom občianskeho združenia Človek v ohrození, pozn. autora) sa už takmer vôbec nerabovalo, začínala fungovať systematická distribúcia vody a potravín.

Ktoré z problémov sú momentálne najpálčivejšie?
Najväčšou úlohou v tejto dobe je vybudovanie príbytkov, pretože prišlo obdobie dažďov, záplav, a mnohí ľudia spia pod holým nebom, na ulici... A potom, kľúčová bude logistika a koordinácia pomoci. Zničené časti sa nachádzajú prevažne v husto zastavaných častiach mesta v ťažko dostupnom teréne, v kopcoch. Dôležité, ak nie prioritné, je aj zabránenie šíreniu epidémií, najmä v prípade približne 600 táborov, ktoré "na divoko" vyrástli prevažne v parkoch hlavného mesta.

Na druhú stranu, aké riešenia sú najdôležitejšie nazvime to zo strednodobého hľadiska, tak aby sme o niekoľko rokov už nemuseli o Haiti hovoriť ako o najchudobnejšej krajine západnej pologule?
Podľa mňa je kľúčové zaviesť - "implantovať" zo zahraničia - do tohto štátu systém riadenia štátu ako taký. Znie to možno nepochopiteľne, ale samotní Haiťania hovoria, že zemetrasenie, akokoľvek tragické, je príležitosťou na vybudovanie štátu na nových základoch: ten dnešný vidia ako prerastený korupciou a zločinom. Asi vedia prečo. Nevidel som ešte krajinu, kde by ľudia tak intenzívne snívali o jednom jedinom - odchode z nej, kamkoľvek.
Dôležité bude samozrejme aj školstvo, až neuveriteľne znie údaj, že pri zemetrasení padlo asi 7500 škôl.

Do akej miery je skoordinovaná a efektívna doterajšia humanitárna pomoc?
Z toho, čo som videl a zdokumentoval to funguje v rámci daných možností asi najlepšie ako sa dá. Pri letisku vyrástla veľká logistická základňa OSN - UN Logbase - kde sa koordinujú humanitárne organizácie. Podobnú koordináciu sme s Lubošom videli aj v meste Leogane.

Akým spôsobom realizuje pomoc Človek v ohrození (ČVO), príp. ako sa vyvíja projekt otvorenia trvalej misie na Haiti?
Naša organizácia hneď v prvých dňoch po zemetrasení uvoľnila 25 tisíc eur na urgentnú pomoc, ktorú sme poukázali cez českých partnerov z Člověka v tísni írskej organizácii Concern, ktorá je na Haiti prítomná už pätnásť rokov. Financovali sa z nej provizórne prístrešky, zásobníky na pitnú vodu, detský nutričný program a zdravotnícka asistencia. To všetko sme videli a zdokumentovali.
Jadrom našej pomoci však bude využitie verejnej zbierky, ktorá dosiahla približne štvrť milióna eur, na dlhodobé projekty v provinciách Leogane alebo Petit Goave - ich súčasťou bude určite rekonštrukcia komunitného objektu (zrejme školy), ale aj programy na podporu komunity ako takej, aby sa vedela o seba postarať do budúcnosti aj bez pomoci. Ide o to, aby sa ľudia postupne vrátili k svojej obžive a neboli odkázaní na pomoc - na Srí Lanke sme napríklad po cunami financovali výrobu člnov pre rybárov.

Na záver trošku osobnejšia otázka - nakoľko sa prekrýva vaša pozícia reportéra a predsedu správnej rady Človek v ohrození resp. v čom sa líšia tieto dva pohľady?
Jadrom mojej práce je svedectvo - obrazom aj slovom. Svedectvo reportéra sa podľa mňa prirodzene dopĺňa s misiou humanitárneho pracovníka. Iba málokedy organizujem pomoc, väčšinou pracujem ako reportér. V Človeku v ohrození pôsobím ako dobrovoľník. Chcem naďalej pomáhať mojim kolegom - profesionálom z ČVO v tom, aby slovenská verejnosť vedela, v čom presne spočívajú problémy sveta a ako ich pomáhame (skromne) riešiť. Za kľúčové kritérium považujem adresnosť. Aj preto prinášam reportáže z krízových oblastí sveta a dlhodobo sa vraciam do niektorých z nich - teraz napríklad do Gruzínska. A chcem sa vrátiť aj na Haiti, keď už budú viditeľné výsledky našich aktivít.

 

Andrej Bán bude 17. marca hosťom filmového festivalu Jeden svet v Prievidzi – návštevníkom odprezentuje exkluzívne fotografie zo zemetrasením zničeného Haiti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Krajčí kúpil nesprávne testy. Nie sú na domáce použitie, ako tvrdil

Vyše polovica z nich nie je ani na výter z nosa, ako tvrdil minister.

Primárka v covidovej nemocnici: Pacientov už musíme triediť vekovo

Na JIS je čoraz viac mladých ľudí bez pridružených ochorení.


Už ste čítali?