Filmový festival Jeden svet v Prievidzi

Autor: Matej Sýkora | 6.3.2010 o 16:40 | Karma článku: 3,65 | Prečítané:  602x

V dňoch 15.-20. marca sa pod záštitou primátora mesta Prievidza uskutoční v Kultúrnom dome v Prievidzi 3. ročník festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet.

Filmový festival Jeden svet
o festivale | filmy | hostia | sprievodné podujatia | program | ročník 2008

Jeden svet je filmový festival dokumentárnych filmov, ktorý organizuje občianske združenie Človek v ohrození (ČVO). V roku 2009 sa v Bratislave uskutočnil jubilejný desiaty ročník tohto festivalu. Prehliadku filmov z rôznych kútov sveta zaoberajúcich sa problematikou porušovania ľudských práv, odkrývaním pozadia konfliktov, nahliadajúcich do života utečencov a žien ako aj ľudí žijúcich v nedemokratických režimoch, či odhaľujúcich problémy chorých na AIDS si prišlo pozrieť 14 750 divákov.

V sále prievidzského Domu kultúry si diváci budú môcť pozrieť 25 filmov v ôsmich kategóriách - 20 rokov demokracie, Dary zo slumov Nairobi, Doba krízová, Holokaust: zabúdať (nie) je ľudské, Máte právo vedieť, Obrazy Afriky, Slovenský dokument a Ženy v (jednom) svete. Organizátori veria, že obzvlášť blízke budú divákom kvalitné slovenské dokumenty.

„Plnohodnotnou súčasťou festivalu sú aj zaujímaví hostia a diskusie s nimi.“, hovorí Ivan Sýkora, hlavný organizátor festivalu. Tento rok do Prievidze zavíta Fedor Gál – sociológ, zakladateľ Verejnosti proti násiliu (VPN), publicista - so svojimi filmami o holokauste a Novembri ’89 – ako aj ich spoluautor, vysokoškolský pedagóg a publicista Peter Zajac, režisér a kameraman Marek Šulík (Cesta Madgalény Robinsonovej), producent Ján Oparty s dokumentom Afganské ženy za volantom. Novinár Andrej Bán sa podelí o čerstvé dojmy a fotky zo zemetrasením zničeného Haiti. Tešíme sa aj návštevu Evelyn a Abdiho, Keňanov, ktorí sa snažia zlepšiť život v slume v Nairobi.

Vo foyeri a sále Kultúrneho domu budú v čase konania festivalu nainštalované aj dve výstavy fotografií: Ján Lőrincz - November 1989 a Andrej Bán - Slovensko a 20 rokov slobody.

Organizátori vyzdvihujú spoluprácu s mestom Prievidza a Kultúrnym a spoločenským strediskom (KASS) Prievidza. „Vážime si, že festival sa aj po tretíkrát môže uskutočniť pod záštitou primátora mesta Ing. Jána Bodnára. No ešte viac si ceníme jeho osobný ľudský prístup k problematike pomoci“, dopĺňa Ivan Sýkora.

Téma pomoci rezonuje počas celého festivalu. Jedným zo sprievodných znakov festivalu sú aj finančné zbierky SOS HAITI a minuloročný úspešný projekt adopcie afgánskych detí ŠKOLA NAMIESTO ULICE. Do zbierky môžete prispieť okrem iného aj zakúpením festivalového trička alebo sa môžete stať členom Klubu darcov ČVO.

Festival žije aj na internete – na adrese www.jedensvet.prievidza.net nájdete nielen ukážky z filmov a ich podrobné anotácie, ale aj novotvoriaciu sa skupinu priateľov na sociálnej sieti Facebook. Okrem toho máte možnosť darovať permanentku svojim priateľom či známym zadarmo!

Minulý rok poobedné premietania navštívilo okolo 800 divákov. Súčasťou festivalu boli aj školské projekcie, na ktorých sa zúčastnilo 1 200 študentov a žiakov zo stredných a základných škôl v Prievidzi a v Novákoch. Dopoludňajšie školské projekcie budú sprevádzať aj tretí ročník festivalu a sú jeho rovnocennou súčasťou. „Dúfame, že tento rok sa môžeme týmto číslam vyrovnať, ale ide nám predovšetkým o ľudí – vážime si každého jedného návštevníka a veríme, že festivalová ponuka ich zaujme.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Útočník v Nice zabil troch ľudí, viacerí sú zranení

Útočník zabíjal vo francúzskom meste Nice

Dnes píše Elena Eleková

Nie, nečaká nás sloboda s dvoma negatívnymi testami vo vrecku

To je vec, ktorú robí vláda zle: nehovorí otvorene ľuďom, čo ich čaká.


Už ste čítali?