Nora Beňáková: Teší ma, že sa niečo zmeniť nakoniec dá

Autor: Matej Sýkora | 4.2.2008 o 18:54 | (upravené 15.7.2011 o 23:45) Karma článku: 2,59 | Prečítané:  1533x

Je dušou festivalu Jeden svet. A vlastne celého občianskeho združenia Človek v ohrození. Vo svojom článku Keňa - čo nenájdete v katalógu cestovnej kancelárie píše „Krajina, ktorú nám v minulosti romantizoval film ‚Spomienky na Afriku‘ a v súčasnosti ‚Biela Masajka‘. Pokiaľ si nevyberiete z lesklých stránok katalógu cestovnej kancelárie all inclusive pobyt v hotelovom komplexe na pláži v Mombase, možno uvidíte aj iné viac či menej lesklé stránky života tejto krajiny.“ Zaujímavé sú aj jej skúsenosti z Afganistanu... No a jej skúsenosti sú zase dôležité pre Človeka v ohrození. NORA BEŇÁKOVÁ, riaditeľka ČVO a dramaturgička Jedného sveta (okrem iného).

Jeden svet je filmový festival dokumentárnych filmov, ktorý predstavuje prehliadku filmov z rôznych kútov sveta zaoberajúcich sa problematikou porušovania ľudských práv, odkrývaním pozadia konfliktov, nahliadajúcich do života utečencov a žien či ľudí žijúcich v nedemokratických režimoch. Festival organizuje občianske združenie Človek v ohrození.

Tento rok sa regionálny festival uskutoční od stredy 13. do soboty 16. februára 2008 aj v Dome kultúry v Prievidzi. V rámci 7 filmových kategórií si diváci budú môcť pozrieť 20 filmov. Pripravujeme aj sprievodné podujatia - diskusie so zaujímavými hosťami, prezentácie fotografií, divácku anketu, súťaž, či výstavu fotografií a obrazov. Hosťami festivalu budú: Marián Čaučík, (predseda organizácie eRko), Malika Mežidová (čečenská utečenkyňa žijúca na Slovensku), Nora Beňáková (riaditeľka o.z. Človek v ohrození), Andrej Bán (novinár, predseda a zakladateľ ČVO) a novinári Jana Čavojská a Vladimír Kampf a tých vám prostredníctvom krátkych rozhovorov postupne predstavíme...

Zahrievacia otázka: ako sa momentálne máte? :-)
Opäť pracovne, keďže sa nám Nový rok rozbehol dosť prudko. Hneď v prvých dňoch sme vyhlasovali s ďalšími organizáciami zbierku na pomoc obyvateľom, postihnutými nepokojmi v Keni. 3. januára nám vyhostili aktivistku z Kuby a s tým tiež súviselo veľa osvetovej práce v médiách a vysvetľovanie verejnosti, prečo chodíme na Kubu pomáhať disidentom a ich rodinám.

Teraz už naostro a filozoficky. Čo pre vás znamená, keď sa povie „človek v ohrození“? Či už s veľkým alebo malým č...
Pre našu organizáciu sú to ľudia, ktorí sa znenazdania ocitli v ohrození života z dôvodu vojnového konfliktu, prírodnej katastrofy alebo z dôvodu nedemokratického režimu v ich krajine. Aj keď sú ohrození ľudia omnoho širší pojem – napríklad ohrození sú u nás bezdomovci, obete domáceho násilia, chudobní a chorí ľudia, na ktorých zameriavajú aktivity stovky iných organizácií na Slovensku, my sa orientujeme na tých, čo žijú v iných krajinách a nedokážu si sami pomôcť, respektíve to nedokáže ani ich krajina.

A keď sa povie „iba“ človek?
Ľudská bytosť, ktorá má svoje ľudské práva a dôstojnosť. A ktoré by mu nemali byť odopierané.

Čo vás najviac baví na práci v organizácii ako je ČVO? Čo bolo pre vás doteraz takým najsilnejším zážitkom?
To, že to nie je rutina. Ani počas vianočných sviatkov nemáte istotu, že nebude zemetrasenie a nebude treba vyhlasovať zbierku. A tiež ma baví to, pokiaľ sa niekde podarí pomôcť k pozitívnej zmene. Najväčším zážitkom pre mňa bolo vidieť napríklad afgánske ženy, ktoré boli negramotné a po roku sa naučili čítať a písať a začali s malým podnikaním, ktoré pomáha živiť ich rodinu.

Niekedy je možno ťažké cítiť odozvu svojej práce, zmeny sú v niektorých oblastiach dlhodobé. Čo vás ženie dopredu?
Viera, že pokiaľ by nikto nič neurobil, bolo by to vo väčšine prípadov horšie, ako keď sa niekto snaží aj o malú zmenu k lepšiemu.

A trošku do budúcnosti... Je niečo, čo by ste chceli s ČVO dosiahnuť, o čom by ste si povedali, že toto je skutočne úžasné?
Bola by som rada, keby sme mali istejšie finančné zdroje nato, aby sme vo vybraných krajinách mohli pôsobiť dlhodobo a nielen žiť od projektu k projektu, alebo čakať, kedy vypukne katastrofa a ľudia darujú peniaze.

No a skúsme niečo aj o festivale Jeden svet - čo je podľa vás najkrašie na filmoch z tohto festivalu? Aké posolstvo považujete za najsilnejšie?
Najkrajšie na týchto filmoch je to, že ukazujú skutočné príbehy skutočných ľudí. Ich posolstvom je, že svet nekončí na našom balkóne, ale že aj osudy ľudí z iných kontinentov sa nás týkajú.

Ktorý z tohtoročných filmov, prípadne aj z predchádzajúcich rokov, vás najviac zaujal? A samozrejme, prečo?
Zo starších ročníkov Posledný spravodlivý – osobná výpoveď kanadského generála, ktorý velil OSN jednotkám v Rwande počas genocídy, ktorá stále život 800 tisíc ľudí a film Etiópia Live AID – o pomoci Boba Geldofa a ďalších spevákov hladomorom postihnutej Etiópii. Oba filmy vás naozaj prinútili rozmýšľať o životných prioritách.

Teraz skúsme trošku slovnú hračku - čo je podľa vás tak celkovo najkrajšie na tomto našom jednom svete? Na druhú stranu, čo vám najviac vadí?
Vadí mi nezáujem verejnosti a politikov o to, že je nutné robiť pozitívne zmeny v iných častiach sveta a že nestačí zaujímať sa o otázky turistickej alebo obchodnej atraktivity danej krajiny ale aj otázku ľudských práv alebo chudoby jej obyvateľov. Naopak, teší ma, ak sa napriek tomu, že to vyzerá, že sa nedá niečo spraviť/zlepšiť/zmeniť nakoniec dá.

Na záver neprezdraďme priveľa, ale čo pred stavíte návštevníkom na festivale Jeden svet v Prievidzi?
To, ako konkrétne môžu prispieť k lepšiemu životu konkrétnych ľudí.

Ďakujeme za rozhovor a tešíme sa na stretnutie 13.-16.2.08 v Kultúrnom dome v Prievidzi na festivale Jeden svet 2007!

Jeden svet 2007 | 13.-16.2.08 v Kultúrnom dome v Prievidzi
Diskusia "Človek v ohrození" | streda 13.02.08 | 18:00
Po otvorení festivalu nám riaditeľka o.z. Človek v ohrození Nora Beňáková predstaví celkovú činnosť združenia a prostredníctvom prezentácie fotografií priblíži prácu Človeka v ohrození vo viacerých krajinách sveta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Krajčí kúpil nesprávne testy. Nie sú na domáce použitie, ako tvrdil

Vyše polovica z nich nie je ani na výter z nosa, ako tvrdil minister.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Hrať sa bude klasika

Matovič musí obetovať Krajčího.


Už ste čítali?