Dokumenty, ktoré vás chytia za srdce - Jeden svet (aj) v Prievidzi

Autor: Matej Sýkora | 2.2.2008 o 15:59 | (upravené 15.7.2011 o 23:45) Karma článku: 2,92 | Prečítané:  1100x

Možno ho poznáte, možno nie... Jeden svet je medzinárodný filmový festival dokumentárnych filmov, ktorý organizuje občianske združenie Človek v ohrození. V roku 2007 sa v Bratislave uskutočnil už ôsmy ročník tohto festivalu. Prehliadku filmov z rôznych kútov sveta zaoberajúcich sa problematikou porušovania ľudských práv, odkrývaním pozadia konfliktov, nahliadajúcich do života utečencov a žien, rovnako aj ľudí žijúcich v nedemokratických režimoch, či odhaľujúcich problémy chorých na AIDS si prišlo pozrieť 13 500 divákov...

Ako každý rok, festival putuje po "veľkom" festivale v Bratislave aj po regiónoch Slovenska. Tou novinkou z nášho pohľadu je, že tento rok si festival budú môcť pozrieť diváci aj v Prievidzi! V "našom regióne" sa odohrajú očakávané (a priznajme si, že i neočakávané) "epizódy" festivalu od stredy 13. do soboty 16. februára 2008. Všetko v Dome kultúry v Prievidzi...

V rámci 7 filmových kategórií (Globalizácia: víťazi a porazení, Máte právo vedieť, Rómovia medzi nami, Democracy report, Ženským hlasom, Strety a stretnutia kultúr a Jeden svet deťom) si diváci budú môcť prezrieť 20 filmov vrátané víťazného filmu "veľkého" festivalu podľa diváckeho hlasovania Most cez Wadi. Ak zatiaľ neviete (predsa len je asi najpravdepodobnejšie, že málokto sa nad tým zamýšľa), čo sa stane, keď sa židovskí a arabskí rodičia z Wadi rozhodnú založiť spoločnú bilingválnu a národnostne zmiešanú školu, tak tento film je určený práve vám... Toto vyzvanie je však trošku pritiahnuté za vlasy. Znie to tak "komerčne". Niežeby som komerciu ako takú zatracoval, je však jasné, že filmy - dokumenty Jedného sveta sú z trošku iného súdka. Na druhú stranu, sú skutočne výnimočné a jedinečné... V dnešnom svete sa neobjavuje príliš veľa šancí vidieť skutočnú, neprikrášlenú a nezávislú pravdu.

Pripravujeme aj sprievodné podujatia - diskusie so zaujímavými hosťami, prezentácie fotografií, divácku anketu, súťaž, či výstavu fotografií a obrazov. Hosťami festivalu budú: Marián Čaučík, (predseda organizácie eRko), Malika Mežidová (čečenská utečenkyňa žijúca na Slovensku), Nora Beňáková (riaditeľka o.z. Človek v ohrození), Andrej Bán (novinár, predseda a zakladateľ ČVO) a novinári Jana Čavojská a Vladimír Kampf.

No a na záver pripomeniem, že festival organizuje občianske združenie Človek v ohrození, ktoré sa, okrem iného, už takmer 10 rokov zameriava na humanitárnu a rozvojú pomoc ľuďom, ktorí to najviac potrebujú v rôznych krajinách po celom svete.

A neoficiálne - z môjho pohľadu je veľmi podstatné, že ČVO využíva finančné prostriedky maximálne efektívne a adresne... Je to už iná téma, ale efektivita spojená s efektnosťou nie je vždy ani pri neziskovkách samozrejmá.

Kompletný program, viac info (napríklad o predajnej výstave obrazov kenských umelcov zo slumov v Nairobi) a vlastne všetko, čo sa týka festivalu nájdete na našej stránke www.jedensvet.isso.sk. Je však snáď jasné, že najaktuálnejšie a najdôverihodnejšie info získate v Dome kultúry v Prievidzi a najlepšie počas konania festivalu! :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Krajčí kúpil nesprávne testy. Nie sú na domáce použitie, ako tvrdil

Vyše polovica z nich nie je ani na výter z nosa, ako tvrdil minister.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Hrať sa bude klasika

Matovič musí obetovať Krajčího.


Už ste čítali?