Za nepreniknuteľnými (?) múrmi v Centre sociálnej pomoci Domino

Autor: Matej Sýkora | 12.1.2008 o 14:30 | Karma článku: 3,03 | Prečítané:  1315x

O návšteve v Centre sociálnej pomoci Domino (a silných pocitoch) ste si už možno prečítali... Teraz prichádzahú na rad oficiálne i menej oficiálne info o tom, čo to vlastne Domino je a ako to tam funguje.

Centrum sociálnej pomoci Domino je štátna rozpočtová organizácia patriaca pod Trenčiansky samosprávny kraj, ktorá sa člení na Domov sociálnych služieb a Krízové stredisko. V Domove sociálnych služieb sú umiestnené mentálne postihnuté deti a mládež, do Krízového strediska sa dostávajú zdravé deti, v prípadoch, keď nevyhovuje rodina, nezvláda výchovu... „Väčšinou je problém v rodine, ale do krízového strediska sa umiestňujú aj týrané, zneuživané deti, či deti s poruchami správania a problémové deti.“ hovorí momentálne vedúca výchovy v Domine. Deti v takýchto situáciách sa potom umiestňujú do Krízového strediska na dobu troch mesiacov. Za ten čas sa vyrieši, kam tie deti pôjdu – či naspäť do rodiny, pochopiteľne to je možné len v prípade zlepšenia situácie alebo do diagnostického centra a následne do detského domova.
V Domove sociálnych služieb Domino sú umiestnené mentálne postihnuté deti a mládež vo veku od 3 do 25 rokov. Prevádzkuje sa pobyt denný, týždenný aj celoročný s celkovou kapacitou 36 miest. Okrem toho existuje ešte vysunuté pracovisko, kde tí zdatnejší, od 16 do 40 rokov, chodia len na denný pobyt - ráno prídu a poobede oddídu.
Starostlivosť v Domine zabezpečujú 3 úseky – najväčší je sociálno-zdravotný, potom výchovný a ekonomicko-pravádzkový úsek. Do sociálno-zdravotného patrí vedúca, sociálna sestra, zdravotné sestry, sanitári a rehabilitačná sestra. Výchovný úsek tvoria piati vychovávatelia, špeciálni pedagógovia. Tí pracujú od pondelka do piatku a venujú sa deťom. Pripravujú pre ne výchovno-vzdelávací proces podľa ich možností. A ekonomicko-pravádzkový tvorí ekonómka, hospodárka, kuchári, upratovačky a šoféri. To sú tí, ktorí už nerobia priamo s deťmi.

Výpomoc rodičom
Všetky deti umiestnené v Domine sú mentálne postihnuté, okrem toho môžu mať ešte pridružené postihy. Najčastejší je telesný postih – na vozíkoch, na kočíkoch, s barličkami... A potom majú deti aj postihy zmyslové – zrak, sluch či reč. „Máme deti s ľahkou, strednou a ťažkou mentálnou retardáciou, máme vlastne všetky definované skupiny.“
Denné a týždenné pobyty sú vlastne výpomocou rodičom. Tí sú väčšinou zamestnaní, ale deti, čo sú tu na deň sú aj také, že rodičia sú doma, ale nosia si ich aspoň na tie štyri hodiny.
V rámci celoročného pobytu sú v Domine aj deti, ktoré majú nariadenú ústavnú starostlivosť. „Sú to vlastne deti, ktoré nemajú rodičov, alebo sa ich rodičia po narodení vzdali. To sa normálne rieši potom súdom – súd nariadí ústavnú starostlivosť a tie deti sú potom stále tu.“ Niektoré deti sú v Domine odmalička, prakticky odvtedy, ako sa Domino založilo.

Právo na vzdelanie
Do Domina chodia pravidelne aj učitelia zo Špeciálnej základnej školy v Prievidzi. Asi pred piatimi rokmi vyšiel totiž taký zákon... „Voľakedy to bolo tak, že deti, ktoré neboli schopné chodiť do školy, boli považované za nevzdelávateľné a išli do ústavov, ale vyšiel zákon, že každé dieťa má nárok na vzdelávanie. Nech je akokoľvek postihnuté, nech sa to vzdelávanie akokoľvek poskytne, to už je individuálne.“ Na začiatku zákon hovoril o 2 hodinách týždenne. Teraz je zákon taký, že všetky deti majú právo na primerané vzdelávanie 4 hodiny denne, teda 20 hodín do týždňa. Ako keby chodili do školy.
Najprv vzdelávanie podľa tohto zákona robili pre Špeciálnu základnú školu práve špeciálni pedagógovia z Domina. Ale potom začali chodiť učitelia zo špeciálnej školy do Domina. „Je to vlastne taká výhoda pre rodičov, že nemusia to dieťa doviezť do špeciálnej základnej školy. Z tohto dôvodu máme aj dosť deti na tie štyri hodiny.“ V rámci denného pobytu je teda o deti v Domine postarané a dostanú aj adekvátne vzdelávanie.

Nepriama vzájomná pomoc
Deti sú zvyknuté byť na jednotlivých oddeleniach, ale v niektorých činnostiach „buď to dieťa zvláda a ktoré to nezvláda, tak potom tam musí pomáhať personál“. Ale vždy platí, že ktoré to dokážu, si to aj spravia... Asi oveľa viac oceňujú dar schopnosti niečo spraviť. No a v dielni pracovnej výchovy robia s drevom, textilom, sami si upratujú, sami sa naobedujú...
Starostlivosť by sa mohla podľa stupňa postihnutia rozdelovať, ale záleží to od organizačnej štruktúry a celkových možností zariadenia. „U nás sú vlastne na oddeleniach pomiešaní, ale už potom, keď vychovávateľ robí nejaké činnosti, tak jasné, že nie s ťažkými stavmi.“ Keď sme sa však neskôr rozprávali s deťmi bolo evidentné, že sa navzájom potiahnu. Aj keď ide „len“ o umytie riadu, utretie prachu či prestrenie stola. Niektoré deti sa aj samé okúpajú. A keď to zoberieme tak celkovo – snáď najneočakávanejšiou vecou a zároveň najpríjemnejším zistením je, že tu niekde, za svojim spôsobom neprekonateľnými múrmi, sú hendikepované deti, ktoré pôsobia skutočne veľmi spokojne a vzťahy medzi nimi návzajom aj medzi nimi a vychovávateľmi sú výborné.

Koľko vozíkov a kočíkov, toľko ľudí
„Deti sa väčšinou rozprávajú skôr s vychovávateľmi, keď niečo robia, ale dosť veľa detí máme aj s rečovým postihom – hoc aj rozumejú, reagujú na pokyny, ale nerozprávajú.“ V dopoludňajších hodinách sa venuje deťom vychovávateľ a poobede je to také voľnejšie – odpočinok, vychádzky. S vychádzkami je jeden praktický problém – „na výchádzky by sme potrebovali toľko ľudí, koľko je vozíkov, kočíkov a tak.“ No a v lete sú deti skoro až do večera vonku na dvore.

Čo potom... ?
Keď deti, presnejšie mladí ľudia, z Domina dovŕšia 26 rokov, musia sa premiesňovať do zariadení pre dospelých. „Pre tých, čo majú rodičov, si to vybavujú rodičia, pre naše deti to vybavuje sociálna sestra. A keď nie je voľné miesto, tak sú čakatelia a môžu u nás byť.“ Jeden taký prípad je momentálne aj v Domine. Janka by však rada v Domine rada zostala. Všetky deti svorne hovoria, že to v Domine majú jednoducho radi a cítia sa tam príjemne. Ako doma.

 

Každý iný - všetci rovní Tento projekt bol financovaný z dotácie Ministerstva školstva Slovenskej republiky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?