Návšteva v Centre sociálnej pomoci Domino (a silné pocity)

Autor: Matej Sýkora | 12.1.2008 o 13:21 | Karma článku: 2,85 | Prečítané:  839x

Aj tento rok sa žiaci sekundy Piaristického gymnázia v Prievidzi vybrali prezentovať svoj originálny program zložený z divadla, hudby i spevu do Centra sociálnej pomoci Domino. Možno to znie banálne, ale študenti sami od seba priniesli deťom z Domina sladkosti, ktoré ich celkom potešili, a vďaka podpore v kampani Každý iný, všetci rovní sme mohli priniesť aj knížky, skladačky a tak...

V tomto zariadení, a takých je po celom Slovensku niekoľko, sú umiestnené mentálne a často aj telesne postihnuté deti a mladí ľudia. Na druhú stranu, myslím, že pre väčšinu „ostatných“ „normálnych?“ ľudí je to veľká neznáma...
Človek si nie je celkom istý, čo môže očakávať a či to vôbec zvládne. V určitom zmysle to nemusí byť veľmi príjemné. A keď sa nad tým hlbšie zamyslíme, tak odpoveď na otázku „prečo?“ je veľmi sugestívna.
Zo samotného programu pozorné a vďačné publikum zaujala najviac asi rozprávka Tri prasiatka a tradičná vianočná pieseň Tichá noc (aj niektoré deti z Domina sa pridali ;-). No a samotných žiakov určite zasiahla najviac priama komunikácia s deťmi z Domina, odovzdávanie darčekov, či básničky prezentované hendikepovanými obyvateľmi Domina.
Osudy sú rôzne... A niekedy je veľmi ťažko povedať, že či a čo je vlastne dobré alebo zlé. Jedno je však isté, v Domine, medzi deťmi aj vychovávateľmi vládne pohoda, veľmi silné puto a zároveň NIEČO, čo sa nedá pochopiť za 2 hodiny.
Možno práve preto, sú zážitky a pocit návštevníkov vždy veľmi silné. Neviem, či to dokážem nejako popísať a čo sa to vôbec nejako dá... Snáď to bude možné lepšie vyrozumieť z nasledujúcich zopár fotiek či z info o živote v Domine, rozhovoru s vedúcou výchovy a najviac snáď z odpovedí žiakov sekundy na niekoľko otázok po návšteve v Domine. Tieto „veci“ sú ešte len v prípave, ale môžem vám prezradiť, že mňa skutočne vnútorne obohatili. (Spomínané odpovede žiakov sú možno tým najkrajším v súvislosti s našou návštevou v Domine.)

 

Každý iný - všetci rovní Tento projekt bol financovaný z dotácie Ministerstva školstva Slovenskej republiky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Útočník v Nice zabil troch ľudí, viacerí sú zranení

Útočník zabíjal vo francúzskom meste Nice

Dnes píše Elena Eleková

Nie, nečaká nás sloboda s dvoma negatívnymi testami vo vrecku

To je vec, ktorú robí vláda zle: nehovorí otvorene ľuďom, čo ich čaká.


Už ste čítali?