reklama

Je to také jednoduché... alebo ako triedime odpad u nás doma?

Triedenie odpadu je skutočne jednoduché. Ak si prečítate tento článok, určite uznáte tiež... Chcel by som vám ukázať, ako triedime odpad u nás doma.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Komunálny odpad
Začnem tým, čo vlastne dávame do “normálneho“ koša, ktorého obsah potom skončí na skládke komunálneho odpadu. Nie je toho veľa (hlavne od kedy zbierame plasty) – šupky citrusového ovocia (kvôli postrekovaniu sa nemajú dávať vo veľkých množstvách na kompost), znečistené papiere a obaly, pozametaný odpad... A vlastne si ani neviem spomenúť na nič iné, čo nie je na fotke... Snáď len prípadné pokazené potraviny (tie by tiež nemali ísť na kompost)...

Obrázok blogu



Výsledky triedenia odpadu sa pochopiteľne prejavia aj v množstve komunálneho odpadu vo “veľkých“ smených košoch, ktoré vyprázdňujú smetiari (potom majú viac miesta v aute, nemusia ísť tak často na skládku a šetria fosílne palivá :-) a samozrejme aj na množstve odpadu, ktoré sa potom ukladá na skládky, kde sa odpad iba hromadí a hromadí a hromadí... A potom sa založí ďalšia skládka (alebo sa komunálny odpad spaľuje, ale to nie je žiadna výhra) :-(.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



Teraz by som už ale prešiel k samotnému “tomu jednoduchému“ – teda k triedeniu odpadu.

Bio odpad
Začnem bio odpadom (povedzme, že podľa abecedy :-). Ako môžete vidieť na fotke, tam patrí prakticky všetko rastlinného pôvodu. Šupky zo zeleniny a ovocia (citrusy v malom množstve, ale šupky z banánov hej, banány nie sú citrusy), kávové a čajové zvyšky, vaječné škrupiny, zvyšky jedla (nemalo by tam ísť, ako som už spomínal nič pokazené),... To je to, čo dávame do našej misky na kompost (na fotke).

Obrázok blogu



Ale do bio odpadu patria napríklad aj konáre, trus malých zvierat, zvädnuté kvety, nalámané záhradné odpady,... no a v malom množstve aj drevitá vlna, triesky, piliny, hnedá lepenka, novinový papier, a pod.
A čo robíme s bio odpadom? Jednoducho povedané, dávame ho na kompost. My máme kompost rozdelený na dve časti – preosiaty (starší, zkompostovaný) kompost (vľavo na fotke 1 a fotka 2) a “aktuálny“ kompost (fotka 3), na ktorý vlastne nosíme bio odpad. Keď sa jedna časť naplní, staršia preosiata časť sa odvezie, druhá časť kompostu sa nechá zkompostovať, medzitým sa dopĺňa zase druhá časť kompostoviska a potom sa jedna časť preoseje a tak to ide dookola... Dôležité je, že preosiaty kompost (vlastne sa z neho vytvorí humus) dokážeme využiť. Používame ho na skvalitňovanie pôdy na záhradu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Obrázok blogu


Obrázok blogu



Plasty
Ako som už spomínal, odkedy sme po návšteve vo firme Enzo Veronika Ves a.s. Dežerice, začali triediť, množstvo odpadu sa významne znížilo. Medzi plasty toho totiž patrí dosť veľa – rôzne obaly, sáčky, fólie, ale napríklad aj polystyrén a samozrejme PET fľaše.
Ako môžete vidieť na fotke, plasty triedime do kartónovej krabice, ktorá nezaberie až tak veľa miesta a stačí ju raz za čas (vlastne, keď sa naplní :-) vyniesť do veľkého plastového vreca, ktoré sa potom môže kompletne odovzdať. V našom prípade bude medzizástavkou skladovanie vriec v škole a keď sa ich nazbiera dostatočné množstvo, príde auto z Dežeríc. Enzo nám dá za každé odovzdané vrece zadarmo ďalšie vrece, takže môžete ma v škole bez problémov požiadať o plastové vrece...). (Navyše sme získali vďaka pánovi Minčíkovi slušnú zásobu ďalších vriec z firmy MAT Handlová.)
Plasty teda odovzdáme do firmy Enzo Veronika Ves, kde ich triedia a pripravujú na ďalšie spracovanie (a vzniknú z nich napríklad krásne farebné stoličky :-). Plasty nie je treba umývať (majú na to obrovské práčky plastov, cez ktoré to pôjde aj keď to umyjete) ani triediť (oni si to vytriedia na triedičkách, a opäť, pôjde to cez triedičku aj keď to vytriedite, takže je vlastne zbytočné).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu



Kovy (hliník)
Ďalším materiálom, ktorý triedime sú kovy. Väčšinou sa kovy vyskytujú skôr sporadicky, takže ich príležitostne odvezieme do zberných surovín... Ale jeden kov sa vyskytuje v domácom odpade pravidelne.
Je to hliník. Nie je ho zase až tak neskutočne veľa, takže ho stačí skladovať do obyčajnej igelitky. Do hliníku patria víčka z jogurtov a iných potravín, obaly z čokolád (tie sú u nás obľúbené),... no a rôzne fólie (ktoré majú napríklad len vnútornú stranu potiahnutú vrstvou hliníka – napríklad obaly od zubnej pasty) a niektoré plechovice (záleží to od konkrétneho výrobcu)... A práve s tým „nečistým“ hliníkom sme mali doteraz problém. Až kým sme nenarazili na prešovskú firmu AUREX s.r.o., ktorá dokáže spracovať práve takýto hliník. Takže hliník stačí priniesť do školy, kde sa už o to postaráme...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu



Papier
Teraz poďme k tomu čo nás učili už v základnej škole a čo je aj skutočne pravdou (!) – triedením papiera zachránime naše lesy. Papier triedime, podobne ako plasty, zmiešaný a nemusí byť úplne čistý. Ako môžete vidieť na fotke, nádoba na papier sa zmestí pod každý stôl (a navyše to je praktické) a papier sa do nej môže dávať rôzny (obálky, noviny, časopisy, letáky,...). Keď sa nádoba naplní, stačí ju vysypať do kartónovej krabice a opäť to môžeme celé (väčšinou aj s krabicou) odovzdať do zberných surovín, alebo priniesť do školy do zberu papiera :-).
Napriek rôznym predsudkom, sa práve z recyklovaného papiera vyrábajú tie najkvalitnejšie výrobky. No a hlavne, sú najekologickejšie. Pre zaujímavosť, spotreba papiera neustále rastie (v súčasnosti je to 87 kg/obyv. SR/rok) a naša republika musí dovážať odpadový papier!

Obrázok blogu


Obrázok blogu


Obrázok blogu



Niektoré odpady zhromažďujeme v menších množstvách a potom ich odnesieme dozadu do špajze, kde sa v kartónových krabiciach môžu v pohode skladovať aj dlhšiu dobu.

Obrázok blogu


Obrázok blogu



Sklo
Takže napríklad sklo. Toho tiež nie je až tak veľa, ale predstavte si, že ho odhodíte do prírody. V prírode sa sklo svojím zložením správa ako kameň a rozkladá sa približne 4000 rokov (!). Takže sa určite oplatí sklo zhromaždiť a raz za čas odviezť do zberných surovín, alebo do príslušných nádob ... (Nehovoriac o tom, že vlastne všetky odpady znečisťujú prírodu, aj ju vizuálne špatia a s mnohými sa môžete aj zraniť.)

Obrázok blogu



PET flaše
PET flaše sa napríklad v našej dedine zbierajú, ale môžeme ich jednoducho dať do zmiešaných plastov. PET fľaše môžu byť aj s vrchnákmi, prípadne obalmi, ale isto vždy stlačené, aby zbytočne nerástol objem.

Obrázok blogu



Plechovice
Plechovky sa dajú považovať za zmes kovov, takže sa tiež môžu odniesť do zberných surovín. Lepšie je ale najprv “trošku“ zmenšiť ich objem kladivom (navyše to ukľudňuje :-).

Obrázok blogu



Ekopaky
No a na záver nám zostali ekopaky (=tetrapaky). Tie treba umyť (najlepšie je ich predtým ešte rozrezať :-) no a potom ich môžete, kľudne aj po jednom, priniesť do školy.

Obrázok blogu



Takže asi takto nejako triedime odpad my doma. Myslím, že to je dosť jednoduché a efektívne, len treba prekonať počiatočnú nechuť a lenivosť...
A navyše, tento spôsob triedenia odpadu nie je zatiaľ patentovaný, takže ho môžete bez obáv použiť a prípadne aj rozšíriť a zlepšiť! Určite pomôžete nielen sebe a ostatným ľudom, ale aj našej prírode!

Matej Sýkora

Matej Sýkora

Bloger 
  • Počet článkov:  160
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu