reklama

Plať za to, čo vyhodíš - systém triedenia odpadu v Ľubľane

Tradičný koncept odpadového manažmentu (zbieranie bez separácie – transport – odloženie na skládku) sa našťastie časom mení. Odhliadnuc od problémov s nedostatkom miesta či vznikajúcimi skládkovými plynmi, naša spoločnosť by sa pre svoje vlastné prežitie mala snažiť čoraz viac posúvať k Minimalizuj – Znovupoužívaj - Recykluj. Moderné systémy využívajú manuálne alebo strojové separovanie priamo na mieste alebo na triedičkách odpadu. (Pokiaľ sa však odpad ukladá do jednej nádoby, tak je veľkým problémom bioodpad, ktorý znehodnucuje aj ostatné odpady. Ďalším negatívnym aspektom je veľké množstvo druhov plastov. Na druhú stranu, spracovávanie vrstvených obalov – tetrapakov – možné je.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
triedenie odpadu v Ľubľane
triedenie odpadu v Ľubľane 


Park v centre Ľubľany

V rámci letnej školy v Slovinsku zameranej na IT, sme mali možnosť zúčastniť sa veľmi zaujímavej praktickej ukážky, ako funguje systém triedenia odpadu v Ľubľane (nielen) vďaka technológiám. Vo všeobecnosti sú podľa riaditeľa miestnej spoločnosti mnohé riešenia na pokročilé triedenie odpadu dostupné, dôležité je však dosiahnuť „economies of scale“ (úspory z množstva) resp. kritickú masu odpadu, aby celý proces mal ekonomický zmysel. Konkrétne v Ľubľane, čo je mesto s menej ako 300 000 obyvateľmi, je v nižšie popísanom systéme zapojených v súčasnosti 90% producentov odpadu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
triedenie odpadu v Ľubľane
triedenie odpadu v Ľubľane 


Jednotlivé kontajnery: netriedený odpad, papier, obaly, sklo a bioodpad (nie je na fotke)

Základom tohto systému je, že nič nie je zadarmo a, pochopiteľne, niekto musí náklady spojené so spracovávaním odpadu zaplatiť. V ideálnom prípade je možné merať, kto sa správa zodpovedne a kto nie. Práve preto v Ľubľane funguje systém „absolútnej kontroly objemu odpadu“. Inými slovami, každý platí za to, čo vyhodí.

triedenie odpadu v Ľubľane
triedenie odpadu v Ľubľane 


Dobrodošli: kontajnery sa otvárajú čipovými kartami, ktoré identifikujú každého uživateľa

Triedenie funguje na báze podzemných kontajnerov, ktoré zároveň šetria toľko potrebné miesto v centre. Povrch kontajneru je totiž bežným chodníkom. Tento konkrétny systém je, podľa slov riaditeľa spoločnosti, veľmi bezpečný, kedže celá oblasť je plne chránená aj pri vysypávaní kontajnerov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
triedenie odpadu v Ľubľane
triedenie odpadu v Ľubľane 


Pod týmto chodníkom je ukrytý podzemný kontajner s objemom 5m 3

Čo je snáď najzaujímavejším a kľúčovým aspektom celého fungovania je neplatenie za vytriedený odpad: papier, obalové materiály a sklo je možné odovzdať zadarmo. Navyše bioodpad stojí iba 50% ceny zvyšného odpadu. Takže pokiaľ príliš často nevyhadzujete netriedený odpad, tak za odpad neplatíte resp. platíte málo. Týmto spôsobom je každý motivovaný triediť čo najviac. Tu sa opäť dostáva do hry aj ekonomický rozmer recyklácie, t.j. že vytriedené suroviny v dostatočnom množstve majú svoju nezanedbateľnú hodnotu.

triedenie odpadu v Ľubľane
triedenie odpadu v Ľubľane 


... A takto to vyzerá, keď si niekto kontajner otvorí prostredníctvom identifikačnej karty

Z praktického hľadiska je samozrejme dôležitá osveta – asi hlavne preto, aby ľudia do kontajnerov nehádzali iné odpady. Pri vzdelávaní sa však jedná o dlhodobú záležitosť, v prípade Slovinska už o 20-ročnú kontinuitu. A tento proces bol ešte urýchlený požiadavkami EÚ. Ale hlavne, čo bolo zdôraznené predstaviteľom slovinskej spoločnosti, je potreba úvodnej investície. A preto by takýto systém, ak má byť úspešný, mal mať podporu „zhora“, t.j. od starostu mesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
triedenie odpadu v Ľubľane
triedenie odpadu v Ľubľane 


Takto prebieha vysypávanie kontajnerov...

Smetiarske autá zberajú vždy len jeden druh odpadu – a postupne robia koliečka okolo zberových miest. Zhodou okolností, v čase, keď sme boli v Ľubľane na exkurzii, sa niektoré kontajnery detailne čistili, nakoľko mal na obhliadku prísť primátor Viedne.

triedenie odpadu v Ľubľane
triedenie odpadu v Ľubľane 


Vpravo dole si všimnite „stĺpik“, ktorý je energetickým bodom pri nakladaní odpadu

Analogický „pay as you throw system“ (platba podľa toho, čo vyhodíš) bol vlastne úspešne aplikovaný napríklad pri platení za reklamy cez „pay per click“ (platba za kliknutie). Tento systém sa v jazyku miestných úradov môže označovať aj ako „spájanie odpadovej nádoby s voličom“ - s cieľom získať podporu na znovuzvolenie.

...

Celkovo mňa osobne takýto systém triedenia odpadu veľmi oslovil najmä preto, že zaslúžene prenáša osobnú zodpovednosť na každého jedného z nás. Možno sa v budúcnosti dočkáme niečoho podobného aj na Slovensku, ale zatiaľ mi zostáva len skonštatovať, že počas môjho 10-dňového pobytu sa mi zdalo, že Slovinsko sa podobá oveľa viac na Rakúsko, ako na Slovensko.

Matej Sýkora

Matej Sýkora

Bloger 
  • Počet článkov:  160
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu